• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Aplikacja pasja-informatyki na telefon

VPS Starter Arubacloud
+6 głosów
404 wizyt
pytanie zadane 22 października 2016 w Sprawy forum przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)

Nie zauważyłem takowego tematu na forum, a jestem ciekaw jakie są możliwości wprowadzenia tego.

Chodzi mi mianowicie o aplikację w wersji na Androida albo Windows Phone forum.pasja-informatyki.

Czy są plany aby zrobić taką aplikację? Jakie są możliwości aby taką stworzyć?

Mamy tylu pasjonatów i ludzi, chcących wziąć udział w większym projekcie - może wspólnymi siłami jest możliwość stworzenia takiej aplikacji? smiley

Myślę, że o zaletach można się dużo rozpisać. Główną korzyścią byłaby przenośność i wygoda - łatwiejsze byłoby korzystanie z aplikacji niż z przeglądarki w telefonie. smiley

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 22 października 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
To nie jest tak proste. Obecny kod forum jest średniej jakości, nawet powiedziałbym, że słabej. Przez moment były pomysły na własny silnik (event15 zadekarlował), tak aby można było porzucić Q2A, jednak obecnie pracę nad nim z tego co mi wiadomo stoją. Musiałby on oczywiście mieć takie same funkcje jak obecny oraz zapewnić migrację z tego co mamy, byłoby więc sporo roboty.

Nie wiem też czy znalazłaby się grupa chętnych osób, aby taką aplikację stworzyć - musieliby to zrobić z pasji i całkowicie za darmo, to jest chyba oczywiste. Nie każdy ma umiejętności, nie każdy ma czas i finalnie może wyjść, że mało osób by się tego podjęło. Obecnie mamy repozytorium na GitHubie z kodem forum i niewiele osób tam pomaga, powiedziałbym, że jest kilka na stałe, a reszta tam nie zagląda (chociaż co do tego pewności nie mam, widzę tyle, że faktyczna aktywnosć jest dość mała). Że są programy do przenoszenia stron na aplikacje to też wiem, ale jak to w praktyce działa nie wiem, również musiałyby to popilotować osoby, które mają wiedzę w tym zakresie.

Wyobrażam sobie, że jakby nie była zrobiona aplikacja przydałoby się jej jakieś API po stronie serwera do komunikacji, takowego też niestety nie posiadamy. Napisać je teraz obok Q2A? No można, ale wtedy może lepiej byłoby pomyśleć nad przebudową całości, tak aby to wszystko trzymało się przysłowiowej kupy. Specjalistą aplikacji mobilnych nie jestem, więc może ktoś inny dorzuci coś bardziej konkretnego od strony technicznej.

Odpowiadając na główne pytania: planów na aplikację mobilną obecnie nie ma żadnych, możliwości są zawsze, ale wg mnie na chwilę obecną nieco ogarniczone przez słabej jakości skrypt Q2A.

PS. http://forum.pasja-informatyki.pl/100082/czy-powstanie-aplikacja-forum-m-z-na-urzadzenia-mobilne
komentarz 22 października 2016 przez dobrydiler Użytkownik (650 p.)
No i do tego muszą być 3 aplikacje na androida na iOS i na WP ewentualne Xamarin.Forms
komentarz 22 października 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Kluczowy jest zapewne Android i iOS, nie ma co ukrywać, że Windows Phone ma się znacznie gorzej i ilość aplikacji na nim lekko mówiąc nie jest duża (w porównaniu do dwóch wcześniej wymienionych). Jeśli jednak byłaby możliwość to czemu nie, w teorii im więcej platform tym lepiej.

Chociaż trzeba brać pod uwagę, że o każdą aplikację wypadałoby później dbać i wprowadzać zmiany jakie zachodzą na forum, potrzeba więc osoby/osób, która regularnie mogłaby robić zmiany w razie potrzeby.
komentarz 22 października 2016 przez dobrydiler Użytkownik (650 p.)
Zgadza się no to najlepiej wychodzi Xamarin.Forms ale i tak potrzeba stworzyć aplikacje API do niej i o nią dbać co nie będzie takie proste
komentarz 22 października 2016 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Obecnie mamy repozytorium na GitHubie z kodem forum i niewiele osób tam pomaga, powiedziałbym, że jest kilka na stałe, a reszta tam nie zagląda (chociaż co do tego pewności nie mam, widzę tyle, że faktyczna aktywnosć jest dość mała).

Pobrałem kod źródłowy, tak o, na testy, aby się pobawić, może coś pozmieniać, a tu na wstępnie informacja o przestarzałej funkcji z php4. Niezbyt zachęcające. Żeby nie było, nie obwiniam tu nikogo, ale kod strasznie zniechęca do działań na nim.

Tak mało podzielone to wszystko i nie wiesz za co się zabrać aby nie popsuć wszystkiego wokół. :p

Trza poświęcić dużo czasu, aby załapać o co chodzi, podczas gdy ktoś chce zmienić/poprawić jeden element.

komentarz 22 października 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
No zgadza się, kod jak pisałem wyżej nie jest zbyt dobry i tym samym zbytnio nie zachęca. Sam poruszam się w nim trochę po omacku, czasem niekoniecznie na zasadzie analizy działania a poprzez wyszukiwanie odpowiednich rzeczy. Jestem tego świadomy i oczywiście też nikogo nie obwiniam o to, że nie pomaga bo nie ma takiego obowiązku ;)
komentarz 22 października 2016 przez Ivan Maniak (60,650 p.)
Na trello jest stworzona tablica o pięknej nazwie "Nowe forum".
Jest to tylko luźny projekt, czy faktycznie coś z tego ma/miało być?
komentarz 22 października 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Jest to jednocześnie luźny projekt, ale i miało coś z tego być - na razie prawdopodobnie nie będzie. Tak jak pisałem wyżej

Przez moment były pomysły na własny silnik (event15 zadekarlował), tak aby można było porzucić Q2A, jednak obecnie pracę nad nim z tego co mi wiadomo stoją. Musiałby on oczywiście mieć takie same funkcje jak obecny oraz zapewnić migrację z tego co mamy, byłoby więc sporo roboty. 

Tablica ta dotyczyła właśnie tego. Obecnie jednak event15 nie jest aktywny na forum, podobnie na IRC od kilku/kilkunastu dni go nie widziałem, więc prawdopodobnie i z tego co mi kiedyś mówił nie ma po prostu na razie czasu. 

komentarz 22 października 2016 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)

No dobra, cieszę się, że jesteś ze mną szczery Arkadiusz. Aplikacja tak jak napisałeś, potrzebna osoba do jej stworzenia, potem kolejna do zarządzania nią i wprowadzaniem zmian. Nie jest to coś, co jest potrzebne na teraz. I nie ma też potrzeby inwestowania pieniędzy w to. Tym bardziej, iż każdy ma życie prywatne i nie można nikogo zmusić do dodatkowych obowiązków. smiley

1
komentarz 22 października 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Ja zawsze jestem szczery, ściemnianie tutaj że np. aplikacja będzie, a w praktyce takich planów nawet nie ma nie miałoby przecież sensu ;) Jeśli znajdą się osoby chętne do tworzenia takich aplikacji to proszę bardzo, ja funduszy nie mam na to żadnych, tak jak i na nic bo na forum nie zarabiam, więc muszą to robić za darmo (chociaż dochodzi problem wejścia do sklepów z aplikacjami co z tego się orientuję jest płatne).

Problemem będzie integracja z forum, obecnie można by dostawiać osobno jakieś API i gdyby ktoś się uparł i zostało jakieś chociaż proste przygotowane to na razie mogłoby niby stać obok Q2A, z zamiarem późniejszego przepisania. Potencjalnie to trochę proszenie się o bałagan, dlatego raczej wolałbym nie, no ale gdyby była to pożądana przez społeczność rzecz to czemu nie.

Także można nad tematem coś myśleć, ale nie wiem czy znajdą się chętne osoby i uważam, że lepiej poczekać na jakąś przebudowę forum. Jeśli chodzi o mnie to sam chętnie bym przepisał to wszystko od nowa, ale nie pozwala mi czas i może trochę też umiejętności, pewnie trochę po drodze bym się doszkalał. Głównie jednak czas, forum ma sporo tych funkcji i nie jest to projekt na kilka ani kilkanaście godzin, a oprócz tego są też przecież sprawy bieżące ciążące na mnie i rozwój aktualnego skryptu Q2A którym się też zajmuje.
+1 głos
odpowiedź 22 października 2016 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Miałem w planach napisać coś takiego na Androida, ale brak mi czasu sad Poza tym apka musiałaby przejść dużo testów.

Tak na marginesie, czy tylko ja odczuwam ciężar stron naszego forum na smartfonie? wink

komentarz 22 października 2016 przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)

Temat był poruszany już prawie rok temu, a od tego czasu na forum troszkę się zmieniło dlatego poruszam temat ponownie. smiley

http://forum.pasja-informatyki.pl/100082/czy-powstanie-aplikacja-forum-m-z-na-urzadzenia-mobilne

Ja używam forum na Nokia Lumia 735 i nie do końca poprawnie działają funkcje z dodawania komentarzy. Czasami są też problemy z zaznaczeniem tekstu lub ustawienia kursora w miejsce, które bym chciał. Jeśli zaś chodzi o szybkość ładowania się stron to nie ma z tym problemu. Nie ma też mniejszych problemów z wyświetlaniem strony. Forum jest idealnie przystosowane do działania pod telefony. smiley

Z takich bajerów bym do takiej aplikacji dodał np. powiadomienia w telefonie (dźwiękowe, informacyjne) gdy ktoś skomentuje nasz wpis, oceni go itd. czyli wszystko to, co wyświetla się w prawym górnym rogu ekranu w żółtym kwadraciku. smiley

komentarz 22 października 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Tak na marginesie, czy tylko ja odczuwam ciężar stron naszego forum na smartfonie? 

Jeśli zaś chodzi o szybkość ładowania się stron to nie ma z tym problemu. 

Osobiście jakiegoś wielkiego ciężaru nie odczuwam, z pewnością wszystko można by zoptymalizować znacznie lepiej, ale Q2A nas mocno ogranicza. Właściwie więc optymalizacja wymagałaby przepisania forum na nowo. 

Forum jest idealnie przystosowane do działania pod telefony. 

Aż tak to bym nie przesadzał, tak idealnie wcale nie jest, bo kilka problemów jest, ale jakoś bardzo źle wydaje mi się że też nie.

Podobne pytania

+1 głos
5 odpowiedzi 472 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2018 w Sprawy forum przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 216 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2017 w Sprawy forum przez Luryxyt Użytkownik (870 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 175 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2020 w Sprawy forum przez Xszyfr Początkujący (390 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...