• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dysk SSD do laptopa Asus X555LB (A555L)

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
3,106 wizyt
pytanie zadane 19 października 2016 w Sprzęt komputerowy przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)
edycja 19 października 2016 przez Szymon Lisowiec
Witam,

Poszukuję dysku SSD do laptopa X555LB (A555L), najlepiej odpowiadał by mi 512GB. Mógłbym prosić o polecenie jakiegoś?

Aktualnie mam HDD 1TB, dosyć, że partycje wyglądają tak C: wolne 146/372GB, D: wolne 541/542GB, to komputer prawie non-stop wskazuje na obciążenie dysku >= 80% i często reszta podzespołów czeka na dysk. Dla przykładu pobieranie aktualizacji ze steama często wygląda tak: pobieranie 2mb/s, pobieranie 0mb/s, oczekiwanie na zapis, pobieranie 2mb/s, pobieranie 0mb/s, oczekiwanie na zapis.
Wykorzystanie dysku przy pobieraniu gry na steamie http://i.imgur.com/Jf39JIh.png.
Może to być wina uszkodzonego dysku, czy to taki dysk?

PS. Orientuje się ktoś czy wymiana dysku narusza gwarancję Asus-a?
komentarz 20 października 2016 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)
komentarz 22 października 2016 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Sprawdź odczyt SMART'a.
komentarz 22 października 2016 przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)
komentarz 22 października 2016 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)
komentarz 23 października 2016 przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)
komentarz 23 października 2016 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)
Raczej masz problem z systemem tutaj ok
komentarz 23 października 2016 przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)
Mhm, Windows 10 ma jakieś ustawienia fabryczne, czy coś takiego, aby "zainstalować go od nowa" bez płytki?
komentarz 23 października 2016 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Można bez problemu wykonać obraz swojej wersji systemu i postawić bez syfu. Dla pewności zrób sobie tokena przed formatem.
komentarz 23 października 2016 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)
komentarz 23 października 2016 przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)
Ok dziękuję za pomoc. :)

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 19 października 2016 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Moze byc i wina dysku, ktory moze byc uszkodzony, a moze byc tez wina zasyfionego systemu PUPami przez ludzi "umiejacych" instalowac oprogramownie, badz wirusami. Jesli bezproblemowo stac Cie na taki dysk to polecam jak najbardziej, a jesli nie, badz nie chcesz wydawac pieniedzy na nic, to sa dwa wyjscia reinstalka systemu, badz walka z nim. Co wybrac. To zalezy. Jesli system sie wiesza co 2 sekundy albo zamula tak ze praktycznie nie da sie z niego korzystac to ja bym wybral reinstalke. Jesli natomiast jest to zwyczajnie przymulanie, ktore powoduje ze da sie w miare normalnie korzystac z systemu ale jest to troche irytujace i niekomfortowe to wybral bym walke z systemem.

Jak walczyc. najpierw trzeba by zrobic kopie plikow (bo w razie marnych efektow zostanie reinstalka). Po kopii wypadalo by przeskanowac kompa czyms polecam program: Malwarebytes Anti-Malware oraz AdwCleaner'a. Przed skanami mozna odpalic program do usuniecia zbednych plikow np. CCleaner - zawsze to klikaset, a jak sie nigdy nie korzystalo z tego programu to nawet kilka GB mniej do przeskanowania.

Mozna porobic jeszcze mase rzeczy jak chocby przejzenie autostartu, procesow w tle, sprawdzenie uslug systemowych, defragmentacja dysku z tym odsylam do google.
komentarz 19 października 2016 przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)
Komputer służy do: internetu, programowania (różnego rodzaju IDE i edytory), grafiki (głównie PS i AI) i gier. Co do aktualnego dysku, to pobierać import większej bazy danych MySQL, bez kompresji to koszmar, tak samo kopiować lub wypakowywać większe pliki, wtedy dysk skupiony jest na tym jednym zadaniu.

Dodatkowo teraz zauważyłem, że ładując stronę w chrome wykorzystanie dysku skacze do 25% (testowane na imgur.com, jes) i za najwyższe obciążenie dysku uznaje Google Chrome 0.4 MB/s, za nim avast, system i jakiś host usługi po 0.1 MB/s, a reszta procesów po 0 MB/s.

Po ogarnięciu autostartu i skanach z odpowiedzi niżej uruchomiłem ponownie komputer (niepokoją mnie również blackscreen przed ekranem logowania z 30 sekund i czarne tło pulpitu bez ikon przez jakieś 8-12 sekund po zalogowaniu).
5 minut od zalogowania pc: http://i.imgur.com/lIPhNZ0.png
jakieś 15 minut od zalogowania pc: http://i.imgur.com/09PQfnX.png
Aktualnie skacze sobie 1-5% i byle jaki proces potrafi podnieść do min 15%. Np. uruchomiłem Brackets i node.js podniosło mi wykorzystanie dysku do 48% przez jakieś 10 sekund.

Teraz testowałem jeszcze na imgur.com, za pierwszym odświeżeniem bez pamięci podręcznej Google Chrome obciążyło mi dysk zapisem (lub odczytem) 4MB/s i ogólnym wykorzystanie dysku było 99%. Późniejsze takie samo odświeżenie powodowało skok obciążenia z 1-5% do 17%, a ładowanie podstrony z jakimś obrazkiem do 25%.
komentarz 20 października 2016 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Ja bym przeinstalowal system jesli by bylo tak jak piszesz (czort wie co oni robia z tymi kompami jak wgrywaja ten syf swoj i co ten ich syf robi), przy odpalonym malwarebytesie nie dziw sie ze dysk tak skaka bo on skanuje wlansie dysk wiec kazdy pliczek sprawdza.

I nie dziw sie ze odpalanie programow zwieksza wykorzystanie dysku przeciez na tym to polega, a jak go obciaza to juz w duzej mierze zalezy i od samego programu i od os'a jak on sobie rozdziela te zadania. Wczystujace sie storny iternetowe tez pobieraja pliki html, css, js, obrazki i inne takie i moga jakos korzystac z dysku.

 

I wydaje mi sie ze tez troche za bardzo panikujesz i aktualnie jestes wyczulony na kazde przymulanie jakby to byla dluga zwiecha. Wylacz kompa odpocznij i uruchom go jutro ze swiezym okiem.
komentarz 20 października 2016 przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)
Ogólnie PC był natychmiast po zakupie aktualizowany do Win10 z formatowaniem, więc sam nwm czy cokolwiek zostało (normalnie miał Win8.1). Swoją drogą zmieniając dysk muszę zakupić Windows 10, czy mogę jakoś przenieść z tego dysku (z formatem, tzn. licencje czy coś takiego).

 

Rozumiem, że dysk jest wykorzystywany przy takich czynnościach, ale żeby od razu się zamulał?
komentarz 20 października 2016 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
a sterowniki wszystkie po wgrywales jak trzeba?
komentarz 20 października 2016 przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)
edycja 20 października 2016 przez Szymon Lisowiec
Tak, wszystko ze strony Asusa.

PS. http://i.imgur.com/O8uOtIk.png
0 głosów
odpowiedź 19 października 2016 przez forumall Gaduła (4,310 p.)
Myślę że skoro komputer nowy to jest dysk Ok, ale niczego nie można wykluczyć?! Producenci lubią sporo swoich programów instalować a nie zawsze są używane. Moja propozycja jest taka by przeskanować komputer zaproponowanymi programami poniżej.

1. PC Decrapifier to narzędzie do bezpiecznego odinstalowania które zostały preinstalowane prze producenta. Tak zwane (crapware)

2. Junkware Removal Tool
3. AdwCleaner
4. Malwarebytes Anti-Malware
komentarz 19 października 2016 przez Szymon Lisowiec Mądrala (7,150 p.)

Sprawdziłem PC każdym z tych programów, jedynie Junkware Removal Tool zanotował:
 

File System: 2 

Successfully deleted: C:\end (File) 
Successfully deleted: C:\Users\XXX\AppData\Local\crashrpt (Folder) 



Registry: 1 

Successfully deleted: HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\\GoogleChromeAutoLaunch_XXX (Registry Value)

 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 367 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2022 w Sprzęt komputerowy przez Zeetal Nowicjusz (120 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 1,876 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 563 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...