• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Bycie programistą

Object Storage Arubacloud
+1 głos
581 wizyt
pytanie zadane 4 października 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ryszard Petro Początkujący (300 p.)
Hej, mam nurtujące pytania bo w sumie wciąż obawiam się o swoją przyszłość ;/

Programuje sobie proste konsolowe aplikacje, ale im dalej w głąb tematu to coraz bardziej się demotywuje.

Mam problemy z logicznym myśleniem(przynajmniej tak mi się wydaje) w szkole z przedmiotów byłem bardzo słaby ledwo 2, bo jakoś mnie nie interesowały, a wiadomo że w programowaniu jest ważne logiczne myślenie.

Po depresji i paru innych problemach psychicznych troche mi się w łepetynie poprzestawiało, czystka w głowie dosłownie.

Czy osoba taka ma jakieś szanse zostania zawodowym programistą? można się nauczyć logicznie myśleć?

20 lat a życie mi ucieka gdy robie 2 pasje naraz, prawie wgl nie wychodze z domu bardzo dużo mi to pożera czasu w dodatku nie długo do roboty trzeba będzie iść i wtedy to nie wiem czy bede mieć czas dla dwóch pasji ;/

Można jakoś sprawdzić czy się nadaje? jakieś predyspozycje czy coś?
komentarz 4 października 2016 przez Blacha Mądrala (5,960 p.)
W programowaniu już tak jest że znajomość języka to mały pikuś. Najważniejsza jest tu zdolność logicznego rozumowania i tworzenia rozwiązań w postaci algorytmów. Tego drugiego ludzie uczą się latami i nie ma tu czegoś takiego jak "talent".
komentarz 4 października 2016 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
No czy cos takiego jak talent jest, no raczej jest.... sa ludzie ktorzy sa w gimnazjum a potrafia rozwiazywac zadania dla studentow, co prawda jest ich malo ale sa... Logicznego myslenia tez da sie naiczyc, ale to taki post dla mozgu, ze tak powiem. Postaw sobie jakis problem przed soba i sprobuj go rozwiazac, ale nie koncz na slowach bo tak jest, tylko daj logiczne argumenty ktore przekonaja kazdego, rozwiazuj zadania z matematyki, to tez uczy logicznie myslec, szczegolnie te podchwytliwe pytania

2 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 4 października 2016 przez Ektomorfik Początkujący (460 p.)
Jeżeli będziesz odpowiednio zorganizowany to połączysz te dwie pasje i będziesz czerpać z nich przyjemność.

Potwierdzę słowa kolegi wyżej, wszystkiego w życiu da się nauczyć, wystarczy że będziesz miał wystarczająco dużo samozaparcia i woli walki, a na pewno osiągniesz swój cel. Choć na forum jestem nowy i w programowaniu też dopiero co raczkuje to motywuje się z każdym kolejnym dniem bo widzę jak nauka programowania świetnie wpływa na mój umysł. Nie poddawaj się gdy za pierwszym razem nie potrafisz rozwiązać problemu matematycznego czy zrozumieć danego zagadnienia. Podejdź do tej sprawy jeszcze i jeszcze dopóki w pełni nie zaspokoisz swoich potrzeb poznawczych. Wiadomo, warto sobie czasem odpuścić aby trochę ochłonąć i za jakiś czas ponownie przysiąść nad zagadnieniem ale nie można się poddawać. Zobaczysz jaki dostaniesz zastrzyk motywacji gdy w końcu uda Ci się to zrozumieć :) Jednak jeśli masz w głowie masz mętlik, twój umysł jest przepełniony różnymi problemami życia codziennego itp. To odetnij się trochę od świata, zrób coś co pomoże CI lepiej poznać siebie, zrób coś dla Ciebie, dla rozwoju osobistego. Lubisz słuchać muzyki, pić herbatę, jeździć na rowerze. Zrób to ! Gwarantuję że wrócisz z nowymi siłami do nauki :)

Na koniec chciałbym polecić Ci fantastycznego człowieka - Michał Wawrzyniak, potrafi zmotywować :)

Obejrzyj również filmy Pana Mirosława Zelenta o Sukcesie w branży IT oraz Najczęśniej popełnianymi błędami w programowaniu. W razie chętni dłużej konwersacji pisz na priv :)
Pozdrawiam
komentarz 4 października 2016 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
edycja 4 października 2016 przez DragonCoder
A odwmnie jak chcesz to mozemy skleic jakis projekt, gdzie bedzie potrzeba rozbijani wszystkiego na male czesci i logicznego myslenia.... Ale zadaj sobie jeszcze jedno pytanie, czy to kest rzecz, ktora chce robic i sprawia mi najwiecej radosci? Bo jak tak to olej wszystko inne i mysl pozytywnie... Szkola to nie problem, poswiec jej troche czasu wyjdz na te 3 z kazdego przedmiotu, a postaw wszystko na mature i zdaj ja jak najlepiej
+1 głos
odpowiedź 4 października 2016 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
Oczywiście, że można :).

Musisz spojrzeć na programowanie , z punktu dziecka. Założmy, że instrukcje i funkcję są pierwotnymi zachowaniami, czyli możliwości dane przez stwórce danego języka. Dziecko potrafi je wykorzystać, ale nie wie jak wydajnie je wykorzystywać. Ty jako jego stwórca musisz go poprowadzić za rączkę unikając pułapki i doprowadzić go do ostatecznego rozwiązania. Wykorzystując pierwotne jego możliwości. By doprowadzić, musisz przeanalizować jakie problemy staną Ci na drodze. Bo czym jest programowanie? Znalezieniu problemu A, napisaniu rozwiązania B, który ostatecznie oddaje rezultat C. Przykład:

Mój kolega zajmujący obsługą jakiegoś programu do odczytu czujników GPS z samochód, chce napisać opgramowanie, które ułatwi mu pracę(przy okazji pozwoli awansować ^^) , które policzy zużycie paliwa samochodu na danym dystansie.

Problem główny: Jak sprawdzić ile samochód zużył paliwa.

By dojść ile zużył paliwa , musimy wiedzieć jaką prędkość pojazd uzyskał na danym odcinku. Skąd to będziemy wiedzieć? Mamy wzór na prędkość V=s/t czas do przybytego dystansu.

Ale skąd mamy wiedzieć jaki wyniósł dystans? Sczytujemy kordynaty sygnału GPS, co określoną jednostkę czasu (powiedzmy minute). Narzucamy na mapę, zliczamy dystans, licząc odległośc od punktu A do punktu B razy odpowiednia skala mapy.

Znamy odległość, znamy czas. Jesteśmy w stanie policzyć prędkość. Potem, możemy pobrać średnie zużycie paliwa , obliczone z bazy danych. I tym sposobem ustaliśmy zużycie paliwa.

Jednakże, czytelnik zauważy (ulubiony zwrot mojego ćwiczeniowca z fizyki), co jeśli prędkośc jest niejenostajna? Raz pojazd jedzie 120 km/h, a potem 20 km/h., średnia 60km/h (na oko)i z tylu liczymy A potem dzwoni zdenerwowany klient, że wasze opgramowanie jest do d*py. Ma duże straty w paliwie.

Nasz przełożony, podziękuje mu kulturalnie, powie "dziękuje za informacje, za chwilę pójdę zobaczyć do działu IT, a tu mam coś ekstra od firmy". No i obydwoje są szczęśliwi. Klient bo dostał coś znowu od firmy, a szef że pozbył się natręta. Odkłada słuchawkę, siada przy swoim komputerku no i patrzy na raporty. Patrzy...patrzy no i NIE DOWIERZA, nagle wszyscy jedża regulaminowo albo maluchami. No to idzie do was albo waszego (TL), mówi, że macie udoskanalić opgramowanie bo klienci, dzwonią że z skargami. No to ty przyjmujesz poważną minę i mówisz, że coś wymyślisz.

To jest pułapka, którą w ty wpadłeś. Teraz musisz skręcić w bok. Robisz meeting.

Początkujący programista, powie zróbmy o wiele częstiejszy pomiar np : co 30 sek.

Inny powie, że może wprowadzić średnią ważoną. Owszem nie jest to idealne rozwiązanie, ale ograniczony błędem statystycznym.

Outsider, powie, że to wszystko jest do niczego, najlepiej napisać od nowa (zawsze się, znajdzie jakiś choleryk)

Analizujesz:

Outsidera, nawet nie bierzesz pod uwagę. Bo to wieczny maruda.

Analizujesz pierwsze rozwiązanie. Robicie jakieś testy. Do niczego, laguje jak jasna cholera. Komp się grzeje by jajka można by na nim smażyć. Trzeba by kupić mocniejszy serwer, ale masz już budżet przekroczony.

Próbujesz coś innego:

Sprawdzasz drugie rozwiązanie. Jest lepiej , błąd statyczny zmalał do 10%,to wciąż dużo, ale nie tyle samo co wcześniej.

Tym sposobem omijasz pułapkę i dochodzisz do lepszego rozwiązania.

Ale po tym spotkał kolejną pułapkę, jaką? Pomyśl jakie czyniki, mogą wpływać na rzeczywistośc wyniku :)

Programowanie nie jest łatwą rzeczą, tym bardziej gdy robimy coś bardziej zawansowanego niż kalkulator. Tylko nauka na swoich błędach i błędnych rozwiązaniach, pozwolą nam spokojnie dopływać do przystajni odbioru rozwiązania. Pytanie czy chcesz przebyć ten dystans?

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 715 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez rinsu Nowicjusz (170 p.)
+35 głosów
1 odpowiedź 1,688 wizyt
pytanie zadane 22 sierpnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kvminsky Nowicjusz (220 p.)
+4 głosów
4 odpowiedzi 467 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2018 w Offtop przez MrxCI Dyskutant (8,260 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...