• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Enneagram == zimny odczyt (?)

VPS Starter Arubacloud
+6 głosów
698 wizyt
pytanie zadane 14 września 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez 4sp3ll Początkujący (410 p.)
edycja 14 września 2016 przez 4sp3ll

Widzę, że Pan Mirosław poruszył znany mi temat Enneagramu:

https://www.youtube.com/watch?v=Lh1ehLeDvKc

Zastanawiało mnie kiedyś, po nabyciu polecanej przez niego książki (której nie przeczytałem), czy Enneagram nie jest w gruncie rzeczy czymś w rodzaju zimnego odczytu*.

Mamy 9 typów osobowości, z czego każdy może mieć skrzydło w 2 sąsiednich typach, bądź nie mieć go w ogóle. Każdy typ osobowości może dodatkowo wykazywać cechy 2 innych typów w zależności od tego czy jest "zdrowy" czy "niezdrowy". Liczba kombinacji zatem jest duża.

Wystarczy konstruować opisy w taki sposób aby były mniej/więcej precyzyjne, a człowiek sam dopasuje się do nich. Problem w tym, że np. 9w8-2 wykazuje tak wiele cech wspólnych dla wszystkich typów, że jest to konstrukcja zbliżona jakościowo do horoskopu, który działa właśnie na zasadzie zimnego odczytu.

Dodatkowo brak mojego zaufania wzbudza fakt, że jest to wynalazek sprzed tysięcy lat i podobnie jak, np. astrologia może pod przykrywką złożonego schematu, kryć prosty psychologiczny schemat manipulacji.

Proszę was o opinię w sprawie. Czy warto badać ten temat poważnie?

========================

*zimny odczyt: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zimny_odczyt

Efektu Barnuma: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_horoskopowy

komentarz 14 września 2016 przez niezalogowany
ciekawe spostrzeżenie
komentarz 15 września 2016 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Jak sam stwierdziles metoda jest ta stara i nie do konca dziala, wiec.....
komentarz 15 września 2016 przez 4sp3ll Początkujący (410 p.)
Nie padło stwierdzenie, że metoda nie do końca działa.

Tego nie wiem, to jest hipoteza.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 15 września 2016 przez nauwalis Mądrala (7,350 p.)
Jest to strasznie ciekawe. I co do twojej opinii zgodzę się trochę bo niektórzy zawsze wynajdą swoje cechy w opisie danej liczby is krzydła w ennneagramie. Zaczynają w to wierzyć i wydaję im się to prawdą. Na każdym kroku to widzą. JA robiłam osobiście enneagram 3 razy, za każdym razem miałam zblizony wynik, odnajdowałam się w każdym z podanych typów.
0 głosów
odpowiedź 15 września 2016 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
Enneagram to czyjś wymysł i tyle. Nie ma uzasadnień, dlaczego coś tam jest tak, a nie inaczej, a tezy są niefalsyfikowalne.

Inna sprawa to czy poznanie enneagramu daje jakieś korzyści (enneagram jako narzędzie, a nie teoria). Namysł nad swoim charakterem, zaletami, wadami czy informacje jak reagować na zachowania danego typu u ludzi mogą być cenne. Ktoś przeczyta "szanuj prywatność dwójki" (zmyślam teraz, nie wiem czy akurat dwójki, czy innego typu) to może zacznie to robić względem jakiejś osoby, nawet jeśli całe to przydzielanie typów samo w sobie jest bezsensowne.
0 głosów
odpowiedź 15 września 2016 przez niezalogowany

Szczerze mówiąc, to nie wgłębiał bym się w to w ogóle.

Nawet jeśli temat byłby prawdziwy (a wygląda jak pociotka wróżbiarstwa) to i tak nic nie wniesie do Twojego życia. Bycie sobą nie wymaga przystosowywania się do jakiegoś schematu, tylko tworzenia go.

Wgłębiając się w temat stracił byś mnóstwo czasu na przeglądanie teorii psychologo/filozofów które nigdy nie dają odpowiedzi tylko stawiają nowe pytania.

Gdybyś jednak został przekonany do schematu, prawdopodobnie podświadomie podejmował byś przypisane do Twoich "klas" decyzje. (jakoś się to mądrze nazywa)

Tak więc nie przejmuj się magicznymi szufladkami na ludzkie charaktery, tylko żyj własnym życiem i bądź szczęśliwy nie przejmując się o wypadanie z kasty :)

komentarz 15 września 2016 przez 4sp3ll Początkujący (410 p.)

Gdybyś jednak został przekonany do schematu, prawdopodobnie podświadomie podejmował byś przypisane do Twoich "klas" decyzje. (jakoś się to mądrze nazywa)

Tak, efekt potwierdzenia*.

Nawet jeśli temat byłby prawdziwy (a wygląda jak pociotka wróżbiarstwa) to i tak nic nie wniesie do Twojego życia.

Nie mogę się z tym zgodzić. Zastosowanie takiego układu (jeżeli jest prawdziwy), jest niezwykle szerokie i nie mówię tutaj bynajmniej o wewnętrznym dialogu samego ze sobą.

Prosty przykład z mojego życia: jestem przedsiębiorcą, dawno temu zauważyłem olbrzymie wręcz różnice w tym jakie podejście mają różni pracownicy przy kontakcie telefonicznym z klientem w sprawach trudnych.

Niektórych to przerasta, inni wręcz bawią się tym i cieszy ich takie wyzwanie.

Jeżeli da się klasyfikować ludzi, tak aby przydzielać ich do zadań zgodnych z ich predyspozycjami w sposób precyzyjny, to jest to wiedza mająca wymierną wartość w złotówkach.

Ponad to wiedza o tym jakie są cele oraz słabe i mocne strony ludzi wokół Ciebie jest bezcenna i zastosowania można mnożyć.

Z mojego punktu widzenia pytanie nie brzmi więc czy warto zajmować się psychologią w ogóle, tylko czy Enneagramy faktycznie mają logiczną budowę, której można ufać.

=============================

*efekt potwierdzenia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_potwierdzenia

komentarz 15 września 2016 przez niezalogowany
"Określenie swojego typu" jest wieloletnim procesem który teraz nazywamy "poznaniem siebie". Nie można spłaszczać całego człowieka do 9 pudełek + relacje między nimi, bo gdyby było to takie proste już dawno miałbym "drona za ziomka"...

Poza tym poznanie kogoś jest dla pracodawcy praktycznie nieosiągalne, bo ludzie nawet przed sobą kryją części swojej osobowości + zwyczajnie kłamią by dostać pracę ;)

Także faktycznie: wiedza bezcenna, ale nieosiągalna w żaden sposób (i spłaszczanie do pudełek nic nie zmieni)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 539 wizyt
pytanie zadane 6 sierpnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez angr Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,415 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Offtop przez TymoteuszC Nowicjusz (190 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 206 wizyt
pytanie zadane 27 lutego 2017 w Offtop przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...