• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programista - Jakie kroki do kariery?

VPS Starter Arubacloud
+50 głosów
16,265 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Pan Programista Obywatel (1,040 p.)
edycja 16 kwietnia 2015 przez Pan Programista

Witam Koderską Społeczność

Moje pytanie brzmi wręcz banalniesmiley. Aby przejść do kariery programisty najlepiej jest wybrać technikum (z profilem technik informatyk) czy liceum ?

 

 

38 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Lewan Obywatel (1,850 p.)
Z profilem mat-fiz. Dlatego iż technik i informatyk to raczej naprawa komputerów i urządzeń. Uczysz się znacznie mniej przynajmniej mam takie odczucia.
komentarz 7 kwietnia 2015 przez DaveM Początkujący (480 p.)
Ogólnie w średnich szkołach uczą coraz mniej :P
+5 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez elaen Gaduła (4,760 p.)
Tak naprawde, programowanie które się uczymy od programowania komerycjnego różni się diametralnie. Największy progres złapiesz jeżeli znajdziesz prace i będziesz miał koło siebie ludzi którzy będą mogli Ci pomóc i podpowiedzieć, lecz żeby taką prace dostać trzeba trochę pouczyć się samemu i dojść do wielu rzeczy samodzielnie. Szkoła może tylko (i to nie każda) przekazać Ci podstawy, które i tak w dalszej odległości mogą wydać Ci się zbędne, ale pamiętaj że każdy dom buduje się od fundamentów :)
+5 głosów
odpowiedź 4 kwietnia 2015 przez Bartosz Płóciennik Dyskutant (8,510 p.)
Powiem Tobie, że ja chodziłem do technikum o profilu Informatycznym i tak naprawdę nie wiele się w nim nauczyłem. Co prawda było programowanie w C++ ale na takim poziomie, że szkoda gadać. Problem był taki, że ja już wcześniej rozpocząłem przygodę z programowaniem a dużo osób było takich co nawet nie wiedzieli co to c++ i kompletnie nie chcieli się uczyć przez co tak naprawdę ledwo do wskazników dotarliśmy :)

Według mnie technikum jest dobre z tego powodu, że można mieć już jakiś zawód tzn technik informatyk - u mnie z programowaniem nie było fajnie ale również to zależy od technikum a zwłaszcza od kadry. Nie mniej urządzenia techniki komputerowej czy sieci komputerowe wspominam dobrze.

Zastanów się dobrze, sprawdź jakie zajęcia są na obu profilach i poczytaj może coś o kadrze i poziomie nauczania bo to najważniejsze.
+5 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2015 przez Ursan Bywalec (2,920 p.)

Ja wybrałem technikum informatyczne. Podobno (rankingi kłamią! cheeky) najlepsze, wychwalane w całym województwie.

Co do kadry nauczycielskiej, to szkoda słów. Jest może 2 nauczycieli, którzy mieli styczność z programowaniem, bazami danych, a reszta, poszła po prostu za pieniądzem (rozmawiałem z jednym z nich, sam mi tak powiedział).

Sądzę, że przez nową podstawę troszkę ucierpiało programowanie w technikum - nie ma już programowania strukturalnego i obiektowego. Dano nam programowanie aplikacji internetowych, bazy danych, sporo nowych przedmiotów, na które szkoły nie są przygotowane (akurat na sprzęt nie narzekam...).

Mogę tylko odradzić technikum (chyba, że ma się znajomych, którzy potwierdzą, że jest dobrze), bo wiadomo, że szkoła, szkole nie równa...

Pozdrawiam smiley

+5 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2015 przez DawidRodycz Gaduła (3,090 p.)
Tak jak każdy który tu się wypowie i zna przynajmniej podstawy programowania powie Ci że nawet studia nie nauczą Cię programować. Aby zostać programistą wcale nie potrzebujesz mieć papier informatyka itp.

Jaką dostaniesz pracę, to tyle ile zarobisz jest adekwatne to tego jak duże problemy rozwiązujesz, od doświadczenia i umiejetności.

Jestem aktualnie w technikum i jestem trochę zawiedziony poziomem nauczania. Jeżeli masz naprawdę technikum na wysokim poziomie to je wybierz, jak nie to liceum matematyczno fizyczne, a w domu ucz się programowania.

Jeżeli nie zmarnujesz tego czasu który masz przed sobą, dzień w dzień, systematycznie bedziesz przykładał się do tego co chcesz osiągnąć, podejmiesz pracę, jak już dużo ludzi pozna się na tobie, pozna to na ile Cię stać, nie będziesz szukał pracy, ona sama Cię znajdzie, lub będziesz na tyle kreatywny że stworzysz coś czego jeszcze świat nie widział :) Ale każdy może tak napisać, parę minut klepania na klawiaturze, lecz Ciebie tak naprawdę czeka masakrycznie dużo pracy, ale gdy wejdziesz na szczyt, tego już nikt ci nie zabierze.

Eric Thomas " Jeżeli pragniesz sukcesu tak bardzo jak pragniesz kolejnego oddechu pod wodą to wtedy Ci się uda" :)
+4 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,620 p.)
Jestem na 3 roku w technikum informatycznym. Przed podjęciem decyzji długo się zastanawiałem. Po rozmowie z wieloma osobami doszedłem do wniosku, że lepiej iść do szkoły, która jest "lepsza" ma większą renome. W technikum możesz nauczyć się dużo więcej z interesującej cię dziedziny, jednak jeżeli szkoła ta nie będzie wystarczająco dobra, tzn. nauczyciele w niej będą bez pasji, do szkoły będzie się łatwo dostać (punkty z egzaminu gimnazjalnego), przez co inni uczniowie nie będą mogli Ci pomagać, a zamiast motywować do nauki będą zachęcać na wagary, jeżeli szkoła będzie źle wyposarzona to może lepiej iść do liceum. Mieszkam w Krakowie i mam to szczęście, że jest tu Zespół szkół łączności. Poszedłem na profil informatyka i jeżeli chodzi o to czego się nauczyłem to nie żałuje. Wiem, że w szkole nauczyciele dużo nei nauczą, ale będą wymagać, dadzą motywację i źródła, z któych można czerpać wiedzię, dzięki temu można naprawdę dużo się nauczyć. Jeżeli jednak pójdziesz do liceum, będą zawracać Ci głowę przedmiotami, które Cię nie interesują, ale za to szybciej skończysz szkołę i pewnie będziesz lepiej przygotowany do matury, ale obawiam się, że nie znajdziesz aż tyle samodyscypliny w sobie, żeby mieć czas na naukę tego co naprawdę cię interesuje. Na studiach po technikum będziesz miał łatwiej z przedmiotów zawodowych, a w zamian problem z fizyką i matematyką, po lieceum będzie Ci łatwiej z tych ostatnich przedmiotów, ale będziesz musiał nadrabiać materiał z informatyki.

Ja wybrałem technikum informatyczne i jeżeli chodzi o to co nauczyłem się z informatyki to jestem zadowolony. Oprócz tego myślę, że jestem i będę bardziej wszechstronny w tym co robię ponieważ nie skupiam się tylko na jednej dziedzinie informatyki (tak jak będzie na studiach), ale wszystkich.

Jeżeli jednak ważneijsze od sukcesu zawodowego jest dla Ciebie życie towarzyskie to idź do liceum !!! Jedyne czego, żałuje to, że najpiękniejszy okres w życiu marnuję na naukę i sporo traci na tym moje życie towarzyskie. Przed pójściem do tej szkoły nie zdawałem sobie sprawy z czegoś oczywistego. W tym technikum nie ma dziewczyn !!!!! Wbrew pozorą to niszczy życie. Wycieczki klasowe niemają sensu, a to jak się ubierzesz do skzoły w kolejny dzień przestaje Cię wogóle obchodzić.
+3 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2015 przez RadomskiCoder Gaduła (3,980 p.)
Witam. Ja po technikum 3 lata temu po profilu Teleinformatyka wyjechałem do Wrocławia na studia dziennie i szczerze jakoś odradzam dzienne studia. Po roku rzuciłem, stworzyłem stronę internetową i cztery blogi, później załapałem się na stanowisko programisty bazodanowego w jednej z firm w Radomiu. Teraz mam już rok przepracowany w grupie programistów, stałą umowę, mieszkam sam i 7 dni w tygodniu realizuję swoje pasję związane z programowaniem :) SQL opanowany w stopniu bardzo dobrym. Szkolę nawet innych programistów z baz danych w innych firmach w któych wdrażamy system. Teraz studia zaoczne i praca na pełen etat jest dla mnie idealnym rozwiązaniem. Szczerze polecam :)
+3 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez DaveM Początkujący (480 p.)
Prawda jest taka może już to zdanie i się powtórzyło, ale żadna szkoła cię niczego za ciebie nie nauczy, twoja kariera programisty zależy od twoich indywidualnych predyspozycji i nakładu pracy jaki w nią włożysz mimo przeciwności , a takie na pewno będą... Tak naprawdę na studiach ludzie po technikum mają niewiele łatwiej(Ci co się uczyli głównie na własną rękę a takich mało :)) szkoła w sumie trochę pomaga ukierunkować wiedzę(tyle że wiesz co mniej więcej powinieneś się nauczyć, ale też nie tak do końca) którą i tak musisz sam opanować, po części nie ważne czy skończysz liceum czy technikum jeśli uparcie w wolnych chwilach poświęcisz się nauce programowania to każda szkoła będzie dobra, oczywiście średnia :P bo chcesz iść na studia.
+3 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Ukis Gaduła (4,580 p.)

Jeśli chcesz iść na studia, to pójście do technikum to jedynie strata roku, bo w średniej i tak nie nauczysz się niczego konkretnego. ; )

+3 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez aspoka Mądrala (5,290 p.)
Stoję teraz przed bardzo podobnym wyborem. Tyle, że wiem, że na pewno idę do liceum (i na twoim miejscu też bym wybrał liceum) ale nie wiem czy iść bardziej w matme, infe czy takie co ma i to i to na śrdnim pozimie, ale za to realizaują mnóstwo własnych projektów itp.
+3 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Avodaya Obywatel (1,200 p.)
Zależy od tego czy wolisz uczyć się samemu czy mieć zgóry narzucony program. Wiadomo łatwiej w przypadku drugim (czyli technikum). Dużo jeszcze zależy od nauczycieli w danych szkołach. Mogę Cię zniechecić lub zmotywować. Mam namyśli: mogą opowiadać z pasją o przedmiotach lub monotonnym tonem zadawać nie wiadomo co i nie wiadomo dlaczego, niewiele wyjaśniajac. W najgorszym wypadku będziesz przepisywał niezrozumiałe dla Cb kody do zeszytu żeby tylko zaliczyć. W najlepszym: niedość że się nauczysz to będziesz wiedział co najbardziej Ci się podoba w tej tematyce.
Zastanów się dobrze, w liceum mimo wszystko (patrząc z perspektywy studenta politechniki) nie ma dużo do nauki. Będziesz miał dużo czasu żeby samemu rozwijać swoją pasję, np uczyć się z kursów interentowych(choćby takich od Pana Mirosława) lub najzwyczajnie świecie googlowac to co Cię ciekawi (polecam).
Mówisz że chcesz iść na studia, pewnie politechnika, matematyka to must have! Tzn przykładowo na PWR (politechnika wrocławska) mamy dużo matmy na każdym wydziale na pierwszych semestrach. Po lieceach jest naprawdę łatwiej ,a to dlatego że nie robisz tam nic innego jak czystą matme i fizykę. Ludzie po technikach po kilka razy zaczynają studia od nowa (lub poprawia kursy ale nie zdana matma to najczęściej opóznienie inżynierki o rok). Oczywiście i po liceach ludzie nie zdają ale rzadziej, wiadomo jak kto się przyłoży.
Reasumując, sprawdź jakie opinie mają szkoły w Twoim mieście, zastanów się czy potrafisz się sam uczyć i motywować. Może popytaj też rodziny, znajomych. Pomyśl i do dzieła ! :)
+2 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez TsunameeV8 Początkujący (410 p.)
Po pierwsze zobacz czy w Twoim technikum będziesz miał jakieś szanse na rozwój, tj. czy mają jakieś umowy z firmami na praktyki czy mają dobry sprzęt czy warto wgl zawracać sobie głowę. Prawda jest taka że w  Polskich szkołach nieważne gdzie pójdziesz jest tak samo. Dużo szkół ma dobry sprzęt z dotacji i go używają a niektóre dostają sprzęt i wyciągają go na "dni otwarte" żeby zachęcić uczniów. Jednym słowem radziłbym Ci wybrać liceum. Przynajmniej wiesz co cię czeka a technikum to taka gra w ciemno. A jeszcze ważniejszą rzeczą jest to że nie szkoła jest wyznacznikiem twojego sukcesu lecz ty, od ciebie zależy jak potoczy się Twoja kariera. Jeżeli ogarniasz jakiś język pisz projekty, bo to one są kluczem. W technikum jest prawdopodobieństwo że się wypalisz i zniechęcisz, chyba że będziesz miał Pana Mirosława jako nauczyciela to zmienia postać rzeczy :D
+2 głosów
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez Waszek Gaduła (4,130 p.)

Ja powiem tak. Sam jestem po liceum o profilu mat-inf-fiz. Miałem świetnego nauczyciela informatyki, ale żadna, podkreślam, żadna szkoła, nie nauczy Cię tyle, ile możesz nauczyć się sam. Najlepiej samemu wertować internety, książki w poszukiwaniu wiedzy. Możesz też zaznajomić się z infromatykami, poprosić ich o jakąś podpowiedź, co szukać, gdzie szukać. Wiem ze swojego doświadczenia, że najtrudniejszym dla mnie było znaleźć. Jak znajdziesz, to jesteś w domu. Praca, praca i jeszcze raz praca ;) to zrobi z Cb programistę, śledzenie nowych technologii itp itd.

No i ważne, żebyś miał kogo zapytać. Myślę, że to forum będzie świetnym narzędziem nauki. Nie bój się mówić ludziom - "Nie umiem, ale chce się nauczyć" :)

+2 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez Baakoma Użytkownik (780 p.)
Jestem w technikum informatycznym i nie żałuję. Może moje jest jakieś wyjątkowe :) Tak czy siak u nas nie zwracają uwagi na przedmioty dodatkowe tj. Geografia, biologia, czy historia, a za to cisną z matematyki, fizyki i wszystkich języków :) Kolejna sprawa - nauczyciele. Nauczyciele są mega wymagający :) A co najważniejsze robią to z pasją , nasza pani od matematyki poza zwykłymi lekcjami próbuje nas zachęcić do matematyki, czy to paradoksami, ciekawostkami, czy zagadkami itp. Moim zdaniem to super z jej strony, bo dzięki niej pokochałem matematykę :) Dalej, pan od fizyki nie jest świetnym nauczycielem(nowy), ale kocha on fizykę i matematykę , i dzieli się z nami ta pasja :) Nauczyciele od języków są bardzo wymagający. Co do przedmiotów zawodowych , są i moim zdaniem są bardzo przydatne, takie uzupełnienie podstawowej wiedzy dla programisty ;) Ale to Twój wybór, pamietaj :)
+2 głosów
odpowiedź 10 kwietnia 2015 przez zirael [PL] Mądrala (5,200 p.)
polecam obejrzeć film pana Marka Suchenka pt "Jeśli programowanie jest takie łatwe, to dlaczego jest ono takie trudne" https://www.youtube.com/watch?v=DocMo3uQ214
+1 głos
odpowiedź 7 kwietnia 2015 przez sq6gsn Początkujący (290 p.)
Wybierz liceum. Wiem co mówie bo jestem nauczycielem w technikum a ukończyłem liceum.

Podstawą jest nauka matematyki, fizyki, polskiego i angielskiego. Technikum tego nie uczy (jak nie wierzysz porównaj siatkę godzin). Na informatykę zawsze jest czas, albo inaczej nigdy nie jest za późno. W domu rozmawiaj z dziećmi całymi zdaniami a nie równoważnikami. Słownictwo języka polskiego powinno być obszerne, bez dukania i denerwujących starterów. Starter to dowód na wolne myślenie lub brak słów do wyrażenia myśli. Angielski to jasne, jak trzecia ręka.

Tak przygotowany młody człowiek może zaczą naukę informatyki (nie mylić z obsługą komputera). Pozdrawiam MG
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Zgodzę się z przedmówcami, jest to kwestia bardzo indywidualna zarówno jeżeli chodzi o szkołę, poniewż to od nauczycieli w dużej mierze zależy Twoja przyszłość i choćbyTwoje podejście do tematu, zawsze lepiej jeżeli będziesz mógł liczyć na kompetentną pomoc jaki i Ty sam - w jakiej konfiguracji się czujesz lepiej :  technikum czy licum.

Pamiętaj o jednej najważniejszej rzeczy. Są to preferencje indywidualne. To że ktoś sięczuje dobrze w technikum i Cię namawią nie znaczy, że Ty też będziesz się tam świetnie czuł. Wszystko zależy od tego co czujesz i tym się kieruj.
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez dbtrunks Obywatel (1,150 p.)

Ukończyłem technikum informatyczne  z perspektywy lat widzę, że lepiej jest wcześniej pójść na studia po liceum niż mieć rok w plecy. Na studiach informatycznych na pierwszym roku i tak jest większy nacisk na przedmioty matematyczne, po liceum będziesz miał większe przygotowanie lepiej sobie poradzisz. Jeśli chodzi o przedmioty informatyczne na studiach programowanie, sieci są wprowadzane od zera więc nie musisz się obawiać. Jeśli zależy tobie by wcześniej skończyć szkołę i iść na studia wybierz liceum, a programowania możesz się nauczyć z książek, kursów czy tutoriali.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 563 wizyt
+5 głosów
11 odpowiedzi 4,135 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...