• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ścieżki rozwoju webdevelopera

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
986 wizyt
pytanie zadane 15 sierpnia 2016 w Offtop przez Marcin Czarkowski Początkujący (320 p.)
Rok temu, jako początkujący web developer kilkukrotnie zastanawiałem się jaką ścieżkę rozwoju obrać po opanowaniu fundamentów HTML/CSS/JS. Już samo rozwidlenie na front-end i back-end dało mi dużo do myślenia, a co dopiero mnogość technologii wewnątrz tych dwóch gałęzi. Cały czas spotykałem się z opiniami profesjonalistów, którzy zachwalali jednego frameworka, jednocześnie krytykując całą konkurencję. Oczywiście nietrudno znaleźć dwie całkowicie przeciwstawne opinie co dodaje jeszcze większego mętliku w głowie osoby, która tak naprawdę nie wie z czym to się je w praktyce, a jest świadoma, że w najbliższym czasie będzie musiała podjąć decyzję co do tego, w którym kierunku iść dalej.

Na szczęście natrafiłem na materiał opublikowany przez kanał Learn Code.academy, w którym prowdzący za pomocą mapy myśli przedstawia wszystkie możliwości rozwijania własnych kompetencji, proponując przy tym konkretne technologie, które jego zdaniem są najbardziej na czasie w danym roku. Seria doczekała się już trzech odsłon. W wątku zamieszczam najnowszą, miała ona swoją premierę tydzień temu i omawia stan rzeczy na 2016 rok.

https://www.youtube.com/watch?v=sBzRwzY7G-k

Mapę myśli przedstawioną w nagraniu możecie sobie pobrać, link znajduje się w opisie. Warto to zrobić, konkretne pozycje zawierają linki do materiałów/playlist, które wyjaśniają poruszane zagadnienia.

Jestem ciekaw ilu z Was również miało problem z wyborem własnej ścieżki (nie tyczy się to tylko webdevów), jak udało się Wam podjąć decyzje - dzielcie się przemyśleniami oraz materiałami, które okazały się pomocne.
komentarz 16 sierpnia 2016 przez IBB Gaduła (3,020 p.)
Ciekawe wideo. Chociaż totalnie nie rozumiem, dlaczego "Responsive design with CSS" zostało oddzielone od CSS i zamieszczone w "zaawansowanej" ścieżce, na dodatek pod "CSS tools".

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 15 sierpnia 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Cały czas spotykałem się z opiniami profesjonalistów, którzy zachwalali jednego frameworka, jednocześnie krytykując całą konkurencję.

To marni ci profesjonaliści… ;)

Jak ktoś kiedyś rzekł: istnieje bardzo ważne rozróżnienie na programistów danego języka i "programistów" danej technologii. Zamknięcie w jednym ekosystemie (czy to Reacta, Angulara, czy innego Polymera) jest na dłuższą metę szkodliwe. Jeszcze bardziej szkodliwe jest wejście w świat webdevu przez konkretny framework. Tym sposobem nie umiemy nawet JS-a ale jedną, konkretną rzecz. Ile lat walczyliśmy z "programistami jQuery", którzy nawet nie wiedzieli co to DOM…

komentarz 15 sierpnia 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)
Czyli jeśli wchodzę do webdevu np. przez django to staję się powoli kaleką?
komentarz 15 sierpnia 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Inaczej: jeśli zamyka się w konkretnej technologii, nie próbując nawet zrozumieć fundamentów pod nią leżących. Jest pewna różnica między webdeveloperem, który umie (rozumie)Django a webdeveloperem, który umie tylko w Django.

1
komentarz 16 sierpnia 2016 przez Marcin Czarkowski Początkujący (320 p.)

To marni ci profesjonaliści… ;)

Z czasem zrozumiałem, że są to ludzie, którzy mimo wieloletniego doświadczenia nie potrafią sobie radzić z uczuciem niepewności związanym z obraną przez siebie ścieżką. Niestety zamiast refleksji wybierają drogę obrony poprzez atak za pomocą krytyki wszystkiego co stoi w rzekomej opozycji do podjętych przez nich decyzji. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach, kiedy mamy tak wiele możliwości wyboru w samym świecie informatyki (nie wspominając o innych zawodach, na które mogliśmy się zdecydować) taka niepewność jest czymś zupełnie naturalnym. Sztuka polega na uzmysłowieniu sobie, że żadna ścieżka nie jest idealna, a poza tym z czasem możemy poszerzać swoje kompetencje o kolejne języki/technologie dzięki czemu nie ominie nas nic co jawi się jako atrakcyjna umiejętność. 

+1 głos
odpowiedź 15 sierpnia 2016 przez Surykat Stary wyjadacz (14,760 p.)
Teraz często szuka się tzw. full stack developerów, ale IMO warto sie na coś ukierunkować. Ja planuje zostać na tyłach, ale koncepcje HTML/CSS/JS warto znać. Zwłaszcza JS, który to coraz częściej nawet na tyłach zaczyna występować (mam na myśli node.js).
0 głosów
odpowiedź 15 sierpnia 2016 przez niezalogowany
To wciąż nie rozwiązane u mnie pytanie, sam frontend może backend? Lepiej czuje się w projektowaniu, tworzeniu UX aczkolwiek ciągnie do języków backendowych jak i tworzenia aplikacji mobilnych. Dzięki za film ;)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,683 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2017 w Offtop przez Deloryn Bywalec (2,060 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 420 wizyt
+2 głosów
7 odpowiedzi 695 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...