• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakiego frameworka używasz?

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
665 wizyt
pytanie zadane 6 sierpnia 2016 w PHP przez Bartłomiej Mirek Bywalec (2,290 p.)
Hej,

Istnieje mnóstwo frameworków php i w związku z tym jestem ciekaw który jest według was najlepszy i którego najchętniej używacie (oczywiście pomijam fakt, że wypada znać więcej niż jeden framework jeżeli chce się rozwijać w tym kierunku., pytam tylko o ulubiony).

Osobiście na co dzień używam CodeIgnitera głównie przez jego prostotę, szybkość działania i legendarnie prostą dokumentację. Generalnie bardzo polecam go wszystkim, choć i tak znajdą się osoby które powiedzą, że to dno, uczy złych praktyk i ogólnie jest starociem który powinien być wystawiony w muzeum. Nie miałem jeszcze projektu z którym CodeIgniter sobie nie radził, więc ten "staroć"ciągle daje rade.

Oczywiście jeżeli się nie zgadzacie zachęcam do dyskusji :)

Pozdrawiam
3
komentarz 6 sierpnia 2016 przez Bartłomiej Mirek Bywalec (2,290 p.)
Nie pytałem o framework dobry na początek.

Chciałem się dowiedzieć jakie są wasze ulubione frameworki i dlaczego
1
komentarz 6 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Jaki staroć... Co wy *** ludzie... Aktualna wersja 3.x, zbliżająca się wersja 4.0 i jest to projekt należący od jakiegoś czasu do British Columbia Institute of Technology...

Odpowiedź: własny.

komentarz 6 sierpnia 2016 przez Bartłomiej Mirek Bywalec (2,290 p.)

Niestety spotykam się z takimi opiniami, dla przykładu dzisiejszy komentarz pod jednym z postów :

Nazwa celowo ucięta.

2
komentarz 6 sierpnia 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
@jpacanowski, zapraszam na PHPers na FB, szybko zmienisz zdanie na temat CI i "własnego fw" - po wypowiedziach widać, że dopiero co żeś wszedł w PHPa ;) Serio.
1
komentarz 6 sierpnia 2016 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Własny framework nie zawsze jest najlepszym wyjściem.

Najlepsze są te, która da się poszerzyć o własne biblioteki.

Nie tracisz czasu na pisanie frameworka od nowa, a tylko wgrywasz to, co jest Ci potrzebne.

+ Nie martwisz się o aktualizowanie kodu frameworka.
1
komentarz 6 sierpnia 2016 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Własny framework? Chyba jak masz zamiar sam pracować nad jakimś projektem, bo osobiście nie podjąłbym się pracy w jakimś nieznanym mi kwiatku bez dokumentacji i testów. ;)
komentarz 7 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

po wypowiedziach widać, że dopiero co żeś wszedł w PHPa ;) 

Tak ;) Wypaliłem się już trochę we frontendzie i od jakiegoś czasu zabrałem się właśnie za backend. Zawsze mnie kręciło w tą stronę niż frontend, no i jest to trochę bardziej ambitniejsze. Po pierwszym projekcie w PHP (CMS) dużo się nauczyłem i od razu zabrałem się za MVC.

Własny framework nie zawsze jest najlepszym wyjściem.

Oczywiście, że nie. No i nie mówię, że mój framework będzie najlepszy, ale go sobie rozwijam i ulepszam. Po prostu uznałem, że to najlepszy sposób aby dobrze poznać sam PHP oraz MVC. I każdemu taką naukę PHP właśnie polecam. Potem, albo równocześnie, można brać się też za jakiś gotowy framework. Obecnie przepisuję własnego CMSa na nowo rozwijając przy tym własny framework MVC i dodając różne klasy. W odpowiednim czasie umieszczę wszystko na Githubie i napiszę do Was w sprawie Code Review :D Wtedy się najwięcej nauczę.

2
komentarz 7 sierpnia 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
edycja 7 sierpnia 2016 przez efiku

Wypaliłem się już trochę we frontendzie i od jakiegoś czasu zabrałem się właśnie za backend. Zawsze mnie kręciło w tą stronę niż frontend, no i jest to trochę bardziej ambitniejsze. Po pierwszym projekcie w PHP (CMS) dużo się nauczyłem i od razu zabrałem się za MVC.

Siedzę w backendzie już kilka lat, więc doskonale wiem jakie mamy obecnie standardy, a co już miało swoje lata, które frameworki są beznadziejne dla obecnych wymagań. Dlatego uważam, że czasy CodeIgnitera to PHP 5.2 i tyle. Swój czas miał, teraz są lepsze framweroki, modułowe, gdzie można zassać je composerem, są w oparciu o dobre wzorce jak i standardy. Minus tego wszystkiego jest taki, że dostaje się "-1", aczkolwiek, nie rusza mnie to, pójdą do roboty to się przekonają kto miał rację ;) 

 

 No i nie mówię, że mój framework będzie najlepszy, ale go sobie rozwijam i ulepszam. Po prostu uznałem, że to najlepszy sposób aby dobrze poznać sam PHP oraz MVC. I każdemu taką naukę PHP właśnie polecam. Potem, albo równocześnie, można brać się też za jakiś gotowy framework. Obecnie przepisuję własnego CMSa na nowo rozwijając przy tym własny framework MVC i dodając różne klasy. W odpowiednim czasie umieszczę wszystko na Githubie i napiszę do Was w sprawie Code Review :D Wtedy się najwięcej nauczę.

Spróbuj go opakować testami, podziel na moduły, zero htmla, zbuduj go w oparciu o sztukę SOLID, wykorzystaj coś z tej strony: https://github.com/domnikl/DesignPatternsPHP

Jest u nas taka niepisana zasada: Pisz własny framework, ale go nigdy nie używaj :)

 http://symfony.com/doc/current/create_framework/index.html - tutaj świetnie tłumaczą jak zbudować sobie takie cudo, ale nie zważaj na komponenty symfony, ważne jest podejście do tematu.

komentarz 7 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Dzięki :)

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 6 sierpnia 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

Generalnie bardzo polecam go wszystkim, choć i tak znajdą się osoby które powiedzą, że to dno, uczy złych praktyk i ogólnie jest starociem który powinien być wystawiony w muzeum. Nie miałem jeszcze projektu z którym CodeIgniter sobie nie radził, więc ten "staroć"ciągle daje rade.

Dno, uczy złych praktyk i jest starociem. 

https://www.facebook.com/groups/223889134481096/permalink/355264988010176/

https://www.facebook.com/groups/223889134481096/permalink/425052554364752/

 

2016:

Do dużych projektów używam Symfony 3
Dla początkującej osoby ciężki, ale z dokumentacją i stackiem da radę bez problemu. Zastosowanie głównie w projektach które w przyszłości mają być rozwijane.  Na podstawie tych "dobrych" wzorców projektowych.  Dodatkowo nie jest to jeden wielki Framework tylko złożony z małych modułów, klocków, które można zassać za pomocą COMPOSERA.
 

Do małych Silex/slim 
gdy aplikacja jest lekka, w sumie samo API. 

------------------------------

Własny? Okej,  ale pod warunkiem iż: otestowane będą moduły zajmujące się requestem, atutoryzacją, routingiem, bazami danych, cachowaniem, szablonami.

komentarz 6 sierpnia 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Podrzuciłem linki do chyba 1 z brzegu co mi wyskoczyły dyskusji na temat CI w naszej grupie.
komentarz 6 sierpnia 2016 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Jednego nie zrozumiałem.

Na podstawie tych "dobrych" wzorców projektowych.

Dlaczego słowo „dobrych”, znajduje się w cudzysłowie?

komentarz 6 sierpnia 2016 przez pietrzakacper Mądrala (7,480 p.)
Miało to chyba podkreślić znaczenie tego słowa w zdaniu.

A jeśli nie, to też nie rozumiem :)
komentarz 6 sierpnia 2016 przez Bartłomiej Mirek Bywalec (2,290 p.)
Te posty są z 2015, w tym czasie mogło być wiele zmian (i zapewne było)
komentarz 7 sierpnia 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)

Te posty są z 2015, w tym czasie mogło być wiele zmian (i zapewne było)

Niestety nie było żadnych znaczących zmian.

Autorzy CI dopiero niedawno odkryli, że np, istnieje coś takiego jak przestrzenie nazw, albo composer. A wersja czwarta to nawet nadal nie jest beta.

Dla codeignitera czas stanął w miejscu. Przez tyle lat wszystko się rozwijało, tylko nie on.

1
komentarz 7 sierpnia 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

@Bartłomiej Mirek jak widzisz, od 2015 wraz z tamtym postem CI praktycznie nie ruszył :D ich wsparcie na composerze opiera się na zassaniu wszystkiego na raz XD. Naprawdę uważasz, że to dobry framework, bo pociągnął Ci kilka projektów niszowych? Załóż się, że slim/silex dałby rade lepiej to pociągnąć ;> Zapewne nawet nie słyszałeś co to ORM nie? CI ma jakiś AR pewnie? Albo wgl nie ma.. a jakiś template engine? średniowieczne smarty? czy nowoczesny Twig?  coś tam jest takiego? 

Pracowałem na chwilę w tym czymś, odnosiłem wrażenie, że MVC to chyba tam tylko jako etykieta jest ;) ktoś mi kiedyś powiedział, że to "Array driven framework".

Jeśli lubisz wyzwania, to wstrzel się w Syfmony 3, ale nastaw się na to, że na drugim monitorze dokumentacja SF cały czas otwarta. ;)  

Z całym szacunkiem ale, ZMIEŃ FRAMEWORK. cryingcrying

@Sebastian, bo są te "dobre" i "złe" hehe, zresztą, ty też możesz się tu wypowiedzieć w odpowiedzi jakie miałeś doświadczenia po przerzuceniu się na sf z Ci. Gdzie wkroczyłeś w prawdziwy świat OOP ^^.

2
komentarz 7 sierpnia 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
edycja 7 sierpnia 2016 przez efiku

https://github.com/bcit-ci/CodeIgniter/blob/develop/composer.json#L14

Dlatego spieprzaj stamtąd jak najszybciej ;> Programiści WordPress vs Programiści PHP

Dla porównania Syfmony:

https://github.com/symfony/symfony/blob/master/composer.json

 


Testy CI:

https://github.com/bcit-ci/CodeIgniter/tree/develop/tests

https://github.com/symfony/symfony/tree/master/src/Symfony - Szukaj katalogu Tests w każdym z komponentów itd. Spójrz na podejście.

 

A tu coś z travisa dla porównania, ilość testów (TDD):
https://travis-ci.org/bcit-ci/CodeIgniter/jobs/149993145
https://travis-ci.org/symfony/symfony/jobs/150377644

PS: Jak ktoś ma dawać -1, to niech uzasadni dlaczego ;) bądźmy fair.

2
komentarz 7 sierpnia 2016 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
edycja 7 sierpnia 2016 przez HaKIM
Powiem wprost:
 Odkąd za Waszymi radami porzuciłem CI3, a zacząłem studiować Symfony, Silex'a czy Slim'a zobaczyłem gdzie byłem, a gdzie się znajduję.

 Im szybciej odejdziesz od CI do innych framework'ów będzie lepiej. Naprawdę. Ja już byłem tak zastały w CI, że patrząc na to co było w symfony ryło mi banie.

 Niestety, albo stety, ja swoją naukę, po odejściu z CI zacząłem od Symfony. Było to za wiele. To, jaka jest różnica między tymi dwoma framework'ami było oszałamiające - nadal jest. Przez ten czas na poważnie myślałem że te framework'i nie są MVC i wzięły się z kosmosu dla kosmonautów. Sporo razy wracałem do CI, bo niszczyło mi banie to, jak te frameworki w ogóle działają.

Anyway, zawsze powracałem do nauki nowszych framework'ów. Trochę bolało to, iż byłem w średniowieczu, gdy zaraz obok, jeden url dalej, są roboty.

 W CI programowałem, choć nie znałem PODSTAW OOP. Gdy przejdziesz do Symfony tak łatwo Ci nie pójdzie. Sądzę, że moja nauka OOP zaczeła się po odejściu z CI. Mogłem się uczyć OOP z czy bez CI, to fakt, ale nie wiem czy zniósłbym korzystanie z tak zastałego framework'a.

Tak, jak mówił Efik. Pracując z Sf. przyzwyczaj się do dokumentacji. Na początku nie odstąpi Cię na krok. Nie mówiąc o stacku... :D

 Obecnie siedzę w slim'ie. Polecam.
0 głosów
odpowiedź 6 sierpnia 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)
Ja aktualnie pracuję w dwóch frameworkach, Phalcon 3 i Symfony 3. Oba bardzo polecam.

A CodeIgniter to jest taki Internet Explorer wśród frameworków.
komentarz 6 sierpnia 2016 przez Bartłomiej Mirek Bywalec (2,290 p.)
CI jest ciągle rozwijany, możesz jakoś uzasadnić swoją tezę?
komentarz 7 sierpnia 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)
Rozwijany mówisz? CodeIgniter 2 i 3, to jedno i to samo - epoka kamienia łupanego. Niby działa, ale jakim kosztem?

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 600 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2015 w PHP przez MatexQ Bywalec (2,260 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,674 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 113 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2019 w JavaScript przez MrxCI Dyskutant (8,260 p.)

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...