• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zaktualizować windows 10 gdy na komputerze jest linux?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
969 wizyt
pytanie zadane 23 lipca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez FocuSsmok Początkujący (450 p.)
Witam,

Mój problem jest taki że chciałbym zaktualizować windowsa 7 do windowsa 10 lecz gdy dochodzi do 100% aktualizacja i komputer ponownie się włącza to nic się nie dzieje i po jakimś czasie komputer się resetuje i dalej jest windows 7. Wyskakuje również błąd aktualizacji. Moje pytanie jest jak zrobić aktualizację gdy na komputerze jest linux?

Z góry dzięki za pomoc.

7 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 25 lipca 2016 przez FocuSsmok Początkujący (450 p.)
Ktoś pomoże?
+1 głos
odpowiedź 25 lipca 2016 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Zrób bootowalny pendrive z Windows 10 i formatuj partycje z Windowsem i tam zainstaluj Windows 10.
+1 głos
odpowiedź 25 lipca 2016 przez Koncha Bywalec (2,860 p.)
Jak aktualizujesz do Win 10 to ten podmienia pliki, nie wiem jak jest z plikami odpowiedzialnymi za bootowanie ale Win 10 może mieć pretensje o to że wcześniej Zainstalowałeś Linuxa. BTW. Linuksa masz na osobnej partycji czy jest zainstalowany obok windowsa?
komentarz 28 lipca 2016 przez FocuSsmok Początkujący (450 p.)
Zainstalowany na innej partycji, ale mi się wydaje że ten grub nie pozwala na instalację wina.
+1 głos
odpowiedź 25 lipca 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
A nie przyszło wam do głowy, że po aktualizacji trzeba zmienić wpis bootowalny z Windowsa 7 na Windows 10 w Grubie?

Lub graficznie programem Grub Customizer pod Linuksem.
+1 głos
odpowiedź 28 lipca 2016 przez ciemna_strona_klamki Gaduła (4,360 p.)
Dlaczego musisz aktualizować? Masz tam jakieś ważne pliki? Jeśli nie to instaluj od razu 10. Do aktywacji 10 użyj klucza z 7 i po sprawie. Później musisz naprawić bootloader Linuksa.

Może Windows ma problem z nadpisaniem bootsektora co pewnie jest ostatnim momentem instalacji. A wtedy gdy jest problem to powrót do 7.

Uruchom Windows z płyty i z linii poleceń przywróć bootsektor Windowsa - bootrec /fixboot i bootrec /rebuildbcd

Możesz też to zrobić z poziomu Windy ale musisz wywołać bootrec który jest albo na C; albo na ukrytej partycji której musisz przydzielić literę w Zarządzaniu dyskami.

Potem musisz naprawić ładowanie linuksowego programu rozruchowego. A to już zależy od distra. Przy czystej instalacji też by tak było.
komentarz 28 lipca 2016 przez FocuSsmok Początkujący (450 p.)
No właśnie mam pliki ważne i sporo programów, a wszystko jest na tym samym dysku co windows i niezbyt mi się widzi formatowanie tego :( Jutro może będę miał czas to spróbuje tym sposobem co Ty mówisz. Bo gdybym chciał po prostu zainstalować 10 to bym zainstalował. A tak w ogóle to te pliki windowsa 10 które pobiera stary windows da się zbootować czy trzeba pobierać cały obraz bo nie oreintuje się?
komentarz 28 lipca 2016 przez ciemna_strona_klamki Gaduła (4,360 p.)

Ok. Skoro będziesz próbował tego co napisałem to jeszcze dopiszę parę rzeczy.

Zakładam, że nie startujesz w trybie UEFI. I, że masz oddzielną partycję na Windows i jest to partycja podstawowa, nie logiczna (jeśli jakoś został upchany na logiczną to może być problem). Po zastosowaniu tego co napisałem powyżej powinien ładować Ci się tylko Windows bez możliwości wyboru czegokolwiek. Wtedy zaktualizuj system i sprawdź czy zadziałało. Druga rzecz - dużo miejsca wolnego masz na partycji z Windowsem? Jeśli nie to może być drugi problem. 

Jeśli aktualizacja się powiedzie (lub nie) to musisz zainstalować Linuksowy sektor rozruchowy na swoim dysku. Nie wiem co za distro, powiedzmy, że Ubuntu.

Bootujesz z płyty, wykonujesz pierwsze komendy stąd

https://help.ubuntu.com/community/LiveCdRecovery

I dla Gruba

sudo grub-install /dev/XXX

gdzie XXX to Twój dysk (pewnie sda, ale sprawdź)

dla syslinuxa

sudo syslinux-install_update -iam

Tutaj masz cały wątek

https://help.ubuntu.com/community/RecoveringUbuntuAfterInstallingWindows

Na Twoim miejscu kopię najważniejszych plików to jednak bym wykonał.

Wszystko wykonujesz na własną odpowiedzialność.

komentarz 28 lipca 2016 przez FocuSsmok Początkujący (450 p.)
No właśnie mam UEFI :( kurde miałem nadzieję ze ktos mial podobny problem jak ja :( moze jednak zostanę przy tej 7 bo nie chce stracić danych i później tracic jeszcze czas na naprawe systemow
komentarz 28 lipca 2016 przez ciemna_strona_klamki Gaduła (4,360 p.)
Sugeruję, żebyś na tym poprzestał.

Jeśli chcesz mieć 10 to podepnij inny dysk i na nim zainstaluj system i go aktywuj.

Przenieś dane z 7 do 10 i korzystaj z 10.

http://www.howtogeek.com/212768/how-to-restore-windows-7-backups-on-windows-8.1-or-10/

Instalacja na drugim dysku w takim przypadku to jedyne rozwiązanie.

Widzę, że nie poradziłbyś sobie gdyby coś poszło nie tak.
komentarz 29 lipca 2016 przez FocuSsmok Początkujący (450 p.)
Myślę że dałbym radę jeśli byłoby coś nie tak, ale nie mam zbytnio czasu się bawić teraz i szukać rozwiązań. Mam pytanie jeszcze czy jeśli Linux jest w trybie Legacy to Windows może być w trybie UEFI(Ogólnie czy jeśli system jest w trybie UEFI to czy drugi może być w Legacy lub na odwrót)?
0 głosów
odpowiedź 23 lipca 2016 przez nodo12221 Obywatel (1,100 p.)
Musisz zainstalować virtual box na linuxie, a na virtual box windowsa. Innej opcji na linuxa nie ma. Pozdro mam 10 lat :)

Ps

Są też inne programy, ale virtual box jest popularny i dobry dla początkujących.
komentarz 23 lipca 2016 przez nodo12221 Obywatel (1,100 p.)
Musisz zainstalować virtual box na linuxie, a na virtual box windowsa. Innej opcji na linuxa nie ma. Pozdro mam 10 lat :)

Ps

Są też inne programy, ale virtual box jest popularny i dobry dla początkujących.
komentarz 23 lipca 2016 przez FocuSsmok Początkujący (450 p.)
Chodzi o to ze chciałbym miec obok linuxa windowsa, a nie na VB. A jesli wlacze opcje zeby czytalo mbr, a nie gruba to daloby rade zaktualizować wina i później naprawic gruba z pena ?
komentarz 23 lipca 2016 przez nodo12221 Obywatel (1,100 p.)
2 OS na raz?
komentarz 24 lipca 2016 przez FocuSsmok Początkujący (450 p.)
Tak, mam tak caly czas tylko ze wina 7 i chciałbym go uaktualnic do win 10
–3 głosów
odpowiedź 25 lipca 2016 przez Protekton123 Użytkownik (700 p.)
Mam pytanie ale po co ty chcesz to aktualizoważ skoro windows to gówno, jednym słowem? Linux jest 100 razy lepszy.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 986 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 290 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 178 wizyt
pytanie zadane 29 września 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Kubax Początkujący (430 p.)

92,554 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,535 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...