• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Arch vs Debian - co bardziej warto ogarnąć? [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
8,906 wizyt
pytanie zadane 25 czerwca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez p0m0 Obywatel (1,190 p.)
Co lepsze: Arch, czy Debian, dla kogoś, kto chce jedną z tych dystrybucji ogarniać naprawdę porządnie?

Do głosów mile widziane uzasadnienia, ale oczywiście nie są wymagane.

Z góry dziękuję za każdy głos!!!
Możliwe odpowiedzi:
Arch (10 głosów, 42%)
Debian (14 głosów, 58%)

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 25 czerwca 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 25 czerwca 2016 przez manjaro
 
Najlepsza
Sondę wygra zdecydowanie Debian. Nie dlatego że jest lepszy, ale dlatego że mało kto potrafi ogarnąć instalację Archa. Stąd Debian zawsze miał ogromną rzeszę zwolenników.

Oba te systemy są jednymi z najlepszych i ciężko powiedzieć który jest lepszy. To jak z kobietami, jedni wolą blondynki inni brunetki.

Debian:

+ instalacja łatwa, po zainstalowaniu masz gotowy system do pracy, stabilny, ogromna społeczność, szybki w działaniu

- dość stare pakiety, problemy przy mieszaniu architektur 32 i 64 bitowych

Archlinux:

+ szybki w działaniu, stabilny, pacman - genialny menadżer pakietów, zawsze nowe pakiety

- dość trudna instalacja i wstępna konfiguracja systemu

Moim subiektywnym zdaniem Arch jest nieco lżejszy i szybszy, aczkolwiek jeśli ktoś potrafi odchudzić Debiana to też to samo osiągnie. Poza tym Arch nigdy nie sprawił mi problemów jakie czasem napotkałem w Debianie

Według mnie jeśli Twoje doświadczenia z Linuksami są mniejsze niż 2-3 lata to Archa lepiej sobie na razie odpuść i zacznij od Debiana na pewno będziesz zadowolony.
1
komentarz 5 lipca 2017 przez chocisz Nowicjusz (160 p.)

Jestem na linuxie 3 lata. Przez rok testowałem wszystkie inne dystrybucje i zawsze coś było nie tak. Trafiłem na Manjaro i odrazu było lepiej ale coś podkusiło żeby Archa zainstalować i co... 2 lata jeden system na PC, później chromebook natywnie, raspberry pi 3, raspberry pi zero i na androidzie. Na wszystkich urządzeniach chodzi wyśmienicie, pacman i yaourt coś pieknego. Serwery na raspberkach śmigają aż miło. Najlepsza dokumentacja!!! Robisz wszystko wg niej i nie ma opcji, że nie zainstalujesz i co najważniejsze. Ciągłość dystrybucji. Raz zainstalowany Arch aktualizacje na bieżąco wszystkie pakiety!!! No i dzięki AUR nie trzeba szukać repo po necie ani instalować paczek ze źródeł bo praktycznie wszystko jest w AUR. 

komentarz 5 lipca 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Kolego ja również od kilku lat na Archu siedzę. Wspaniała dystrybucja którą poleciłbym każdemu. Minusem jest jednak trudna instalacja. Ktoś kto nigdy nie miał Linuksa nie poradzi sobie. I po kilku nieudanych próbach instalacji powróci do Windows.

W każdym razie ja mojego Archa na nic nie zamienię. Przesiedziałem swego czasu sporo na Gentoo i na FreeBSD ale Archlinux jak dla mnie wygrywa.
1
komentarz 5 lipca 2017 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Raz zainstalowany Arch aktualizacje na bieżąco wszystkie pakiety!!! 

Jak wspominałem wcześniej, na serwerach to wada.

komentarz 5 lipca 2017 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Ale tutaj nie rozmawiamy o serwerach tylko desktopach. A poza tym dlaczego wada?
1
komentarz 5 lipca 2017 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Ale tutaj nie rozmawiamy o serwerach tylko desktopach

Nawiązałem do wypowiedzi

Serwery na raspberkach śmigają aż miło

A co do:

A poza tym dlaczego wada?

Jeśli mam tuzin+ serwerów to weekendowo aktualizuję je w zasadzie tylko dla poprawek bezpieczeństwa; poza nimi to mogłyby mieć sobie x miesięcy/lat uptime'u bez przeszkód. Ale też nie o to chodzi. Chodzi o to, że nie chcę żeby po rutynowym updacie nagle okazało się że coś na serwerze przestało działać bo jakiś systemd nagle zmienił zachowanie na niekompatybilne wstecznie. To jest temat na jeden całościowy zaplanowany upgrade raz na X czasu.

0 głosów
odpowiedź 25 czerwca 2016 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Jeśli uczysz to pod server to na początek lepiej Debian. Instalacja i konfiguracja takich rzeczy jak iptables, dns, dhcp, lamp czy samba 4 wygląda podobnie.
0 głosów
odpowiedź 25 czerwca 2016 przez p0m0 Obywatel (1,190 p.)
Dziękuję za wszystkie głosy. Pomogliście mi podjąć decyzję - wakacje spędzę na Debianie, a potem zobaczę.
0 głosów
odpowiedź 25 czerwca 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Kiedyś używałem Debiana potem Arch Linux, a ostatecznie wybrałem Manjaro z lenistwa. Stabilny Debian to wiadomo na serwer, a stabilny Arch na szybki desktop. Wersja netinstall Debiana jest bardziej opasła od Archa i ma sporo zależności.  Jedynie Gentoo, Funtoo, Lunar Linux ma mniej plików po zainstalowaniu niż Arch Linux. Debian jest też trochę łatwiejszy od Archa, dlatego że jest bardziej zautomatyzowany.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 844 wizyt
pytanie zadane 20 sierpnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Marceli99 Obywatel (1,160 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 1,313 wizyt
–3 głosów
1 odpowiedź 452 wizyt
pytanie zadane 27 grudnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez ReZerTer Początkujący (410 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...