• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Lączenie z WiFi przez terminal - Linux

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
2,479 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2016 w Sieci komputerowe, internet przez ignacjusz Bywalec (2,390 p.)

Witam, jestem użytkownikiem Minta 17.3 i mam problem. Chcę się połączyć z wifi przez terminal, ale nie mogę znaleźć odpowiednich poleceń i nie chcę, aby łączył się automatycznie z siecią, bo zwykle korzystam z i3 windows manager, a w xfce są ustawione te sieci. Kiedyś znalazłem takie polecenie:

wpa_supplicant -D nl80211 -i wlan0 -c nazwa.conf & dhclient wlan0
network={
  ssid="nazwa sieci"
  psk="klucz do sieci"
}

ale jakoś nie za bardzo chce działać. Proszę o pomoc.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 18 czerwca 2016 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
wybrane 18 czerwca 2016 przez ignacjusz
 
Najlepsza

bo zwykle korzystam z i3 windows manager

Możesz używać normalnego Mintowego network managera i dla wygody podczepić jego ikonę pod i3status. Dokładnie tak robię, nie trzeba się z niczym grzebać.

Jeśli koniecznie chcesz używać terminal, to zamiast siłowania się z komendami i plikami konfiguracyjnymi, sugeruję interfejs terminalowy jak nm-cli czy wicd-curses.

komentarz 18 czerwca 2016 przez ignacjusz Bywalec (2,390 p.)

Możesz używać normalnego Mintowego network managera i dla wygody podczepić jego ikonę pod i3status. Dokładnie tak robię, nie trzeba się z niczym grzebać.

A wytłumaczysz lub dasz linki jak podpiąć taką ikonkę? Będę wdzięczny.

komentarz 18 czerwca 2016 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Zakładając że domyślnie w Mincie miałeś NetworkManagera i go nie usunąłeś, wystarczy dodać w .i3/config:

exec --no-startup-id nm-applet

komentarz 18 czerwca 2016 przez ignacjusz Bywalec (2,390 p.)

Dzięki, pomogłeś mi. Jednak ja chciałbym nauczyć łączenia przez terminal. Jeśli jeszcze pomógłbyś mi z tym wpa_supplicant to byłoby super. ogólnie chciałbym obok zainstalować Archa i porządnie nauczyć się konsoli.

komentarz 18 czerwca 2016 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Jednak ja chciałbym nauczyć łączenia przez terminal.

Mocno wątpię, że nawet użytkownicy czysto terminalowi męczą się z plikami konfiguracyjnymi tylko po to, żeby połączyć się z siecią wifi :) Tak jak mówiłem, zainteresuj się nm-cli lub wicd-curses.

ogólnie chciałbym obok zainstalować Archa i porządnie nauczyć się konsoli.

Nie potrzeba do tego Archa, nie wiem skąd ten stereotyp.

komentarz 22 czerwca 2016 przez ignacjusz Bywalec (2,390 p.)
Masz rację, wicd-curses jest fajne. :)
0 głosów
odpowiedź 18 czerwca 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Ja jeszcze jak używałem modemu Play na Huaweii i Linux Arch używałem pliczku wdial. WiFi też dało mi się tam ustawić i połączyć z konsoli, tak zainstalowałem Arch Linux bez użycia kabla.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Wvdial

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 507 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 909 wizyt
+3 głosów
1 odpowiedź 303 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...