• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie - jak to jest z tymi językami

Object Storage Arubacloud
0 głosów
887 wizyt
pytanie zadane 28 maja 2016 w PHP przez SBA Początkujący (330 p.)
Witam,

Poznałem już w jakimś stopniu html i css, chciałbym pójść o krok dalej i nauczyć się jakiegoś języka programowania, na dzień dzisiejszy zainteresowałem się aplikacjami web ale nie wykluczam aplikacji okienkowych, jak myślicie czego warto się uczyć na dzień dzisiejszy? PHP? a, potem nauczyć się drugiego np: JAVA? I jak to jest z tymi językami czy np: JAVA mogę użyć bezpośrednio na stronie tak jak np: PHP? Tzn po zainstalowaniu odpowiedniego interpretera mogę go używać tak samo jak php?

9 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 28 maja 2016 przez kacperdyba Gaduła (3,290 p.)
Jeżeli chcesz iść w kierunku webowym polecam JS, PHP i SQL. Następnie jakieś Framework'i lub systemy zarządzania treścią (CMS). Ja na przykład polecam Umbraco, niedawno sam go poznałem i widze w nim potencjał.

 

Jeżeli chcesz tworzyć aplikacje Desktopowe na PC to polecam C++ lub C# ewentualnie Java.

Natomiast jeżeli chciałbyś iść w kierunku urządzeń mobilnych to na IOS polecam swifta, natomiast podstawą androida jest java. WP to C#.

Pozdrawiam,

Kacper
0 głosów
odpowiedź 28 maja 2016 przez winiardesign Gaduła (3,930 p.)
Moim zdaniem wybór weba na dzień dzisiejszy to bardzo dobry pomysł. Bardzo dużo aplikacji przenosi się teraz do weba, programowanie dla internetu to nie tylko strony www. Osobiście, chociaż też się dopiero uczę, polecam ci zainteresowanie się JavaScriptem. Możesz też programować w C# z wykorzystaniem ASP.NET MVC. Jeśli chodzi o PHP, w tym fachu jest bardzo dużo ofert pracy, więc z pewnością też warto.
0 głosów
odpowiedź 28 maja 2016 przez SBA Początkujący (330 p.)
A jak to jest z tymi wszystkimi językami na stronach www?

Np. w przypadku php trzeba mieć zainstalowany na serwerze interpreter php i można pisać.

Czy tak jest z wszystkimi językami ?

Czy np Ruby można wykorzystywać na stronie tylko przy pomocy ruby on rails bądź innego fremworka? Czy można to zrobić tak jak w przypadku z php?
komentarz 18 lipca 2016 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Ruby sam w sobie nie jest językiem webowym i nie był do tego pierwotnie projektowany, jak np. PHP. Dlatego trzeba mieć zainstalowany jakiś serwer, który pozwoli używać Ruby jako język webowy. W takim Ruby on Rails masz od razu wszystko skonfigurowane i wystarczy odpalić projekt i już można lokalnie zacząć bawić się z tym frameworkiem. Alternatywą dla Rails może być Sinatra, która jest mikroframeworkiem.
0 głosów
odpowiedź 28 maja 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Jeśli web i aplikacje, to polecam język JavaScript. Będziesz mógł tworzyć aplikacje webowe, aplikacje mobilne, a nawet aplikacje desktopowe. Np. takie aplikacje jak edytor Atom, czy Brackets, a nawet przeglądarka internetowa Vivaldi są napisane właśnie w JS.
0 głosów
odpowiedź 28 maja 2016 przez prp35n Użytkownik (940 p.)
Masz opanowany HTML & CSS to brakuje jeszcze JS po stronie klienta. JS też nadaje się do backendu. Środowisko Node bujnie się rozwija. Do nauki ogółem programowania łatwiejszy byłby Python, jest o nim dużo kursów, materiałów, świetna dokumentacja i dobre wsparcie, wiele narzędzi do technologii webowych. To tylko propozycja, a może spodoba ci się np Ruby czy Golang, kto wie...
0 głosów
odpowiedź 28 maja 2016 przez Dorian Bajorek Dyskutant (7,920 p.)
Okej to zacznijmy od tego że język Java nie jest językiem webowym myślę że chodziło ci o język JavaScritp(w skróci JS).

Polecam ci się najpierw nauczyć JS nie nie trzeba do niego żadnego interpretera wystarczy w kodzie np miedzy znaczynikami <head> umieścić tagi <script></script> i tam już możesz tworzyć skrypty.Różnica między JS a PHP jest taka że PHP musi łączyć się z bazą danych a JS wykonuje się na komputerze użytkownika wyobraźmy sobie że robimy grę do której trzeba się zalogować loginem i hasłem.Login i hasło są okodowane w języku PHP aby nikt inny bez twojej wiedzy nie mógł wejść na twoje konto.A językiem JS robisz działanie tej strony inaczej można powiedzieć że tworzysz funkcje które są odpowiedzialne za np.Dodanie kółka na puste miejsce itp. w tym momencie nie jest potrzebne zapisywanie to w bazie danych.

Gdy nauczysz się JS-->Jquary-->PHP.
2
komentarz 28 maja 2016 przez Comandeer Guru (600,730 p.)

zacznijmy od tego że język Java nie jest językiem webowym myślę że chodziło ci o język JavaScritp(w skróci JS).

Ale Java to też potężny język backendowy – nie można o tym zapominać! Z tego też względu Java – zwłaszcza porównana do PHP! – jest w tym kontekście poprawna.

Polecam ci się najpierw nauczyć JS nie nie trzeba do niego żadnego interpretera wystarczy w kodzie np miedzy znaczynikami <head> umieścić tagi <script></script> i tam już możesz tworzyć skrypty.

I właśnie tak używa się interpretera kodu JS, jaki jest wbudowany w przeglądarce (ba, obecnie przeglądarki mają wręcz kompilatory JS!). No i raczej nie w head, a na końcu body → https://developer.yahoo.com/performance/rules.html#js_bottom

Różnica między JS a PHP jest taka że PHP musi łączyć się z bazą danych a JS wykonuje się na komputerze użytkownika 

PHP nie musi się łączyć z bazą danych (ba, na upartego odpalę je nawet na komputerze usera, patrz: php-gtk choćby), a JS obecnie jest też popularnym językiem backendowym (dzięki platformie node.js).

0 głosów
odpowiedź 18 lipca 2016 przez mariannot Nowicjusz (140 p.)
To wszystko zależy od tego co chcesz robić, php i java to dwie całkiem różne bajki. Java teraz pod androida często jest wykorzystywana. Myślę że jak na początek to bardzo przyjemny język. Jeśli byś szukał konkretnych materiałów wdrażających to ja od siebie mogę polecić z eduweb.pl, mnie jak zaczynałem bardzo pomogły, później już jak się pierwsze swoje aplikacje napisze jest z górki.
0 głosów
odpowiedź 18 lipca 2016 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Jeśli zależy Ci na przyszłości, wydajności i szybkości to zamiast PHP/MySQL ucz się JavaScript/Node.js/Angular.js/MongoDB (tak w JS można zrobić to samo co w PHP tylko będzie to działało szybciej i nie dostaniesz od tego bólu głowy) a zamiast Java, C# i będzie dobrze.
–2 głosów
odpowiedź 28 maja 2016 przez Michał Gibas Pasjonat (19,610 p.)
Polecam ci się najpierw zainteresować się C++ żeby dobrze ogólnie zrozumieć działanie dużej ilości języków. Później przerzuć się na Javę (jeszcze przed obiektowym C++), ona w łatwiejszy(moim zdaniem) sposób wyjaśni ci programowanie obiektowe. Później zajmij się PHP lub Javą EE, jeśli bardzo chcesz iść w stronę weba.

Pozdrawiam!
komentarz 28 maja 2016 przez Comandeer Guru (600,730 p.)

To, że język dynamicznie typowany pozwala zmieniać typ zmiennej jest jego cechą – po prostu. Trzeba się tego nauczyć i wydaje mi się, że przesiadka z języka statycznie typowanego do dynamicznie temu nie służy

Nie wiem... JavaS lub PHP może faktycznie równie świetnie się do tego nadają, nie wiem, ja zaczynałem od C++. Autorowi pytania nauka C++ na pewno nie zaszkodzi. 

Owszem, nie zaszkodzi, tylko IMO nie ma sensu. Jak chce się pisać w JS/PHP, to się uczy JS/PHP a nie naokoło. Bo to po prostu strata czasu. 

komentarz 28 maja 2016 przez niezalogowany
Dogadani :)
komentarz 28 maja 2016 przez Niespecjalny Gaduła (4,180 p.)

Java, i PHP – zwłaszcza, że ten drugi język papuguje wszystko po Javie?

Ucząc się PHP'a łatwiej przeskoczyć na Javę?

komentarz 28 maja 2016 przez Comandeer Guru (600,730 p.)
IMO tak. Pytanie brzmi: po co? :P
komentarz 28 maja 2016 przez Niespecjalny Gaduła (4,180 p.)
W razie gdyby ktos chcial cos nowego ;)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 904 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Alex.Ironside Stary wyjadacz (14,900 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,426 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2021 w Python przez janzw4 Bywalec (2,050 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 341 wizyt

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,476 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...