• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Składanie komputera, najniższe koszty kupowanie progresywne

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
372 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Witam wszystkich serdecznie, chciałbym przedstawić wam moje ostatnie myśli dot. Komputera, i jego kupna. wiadomo pieniędzy na cały komputer odrazu się nie zbierze a też dobrze by było zacząć coś w końcu robić. Słowem wstępu przedstawie wam mój sprzęt ( najważniejsze części )

Płyta główna http://archiwum.allegro.pl/oferta/plyta-glowna-msi-ms-7641-760gm-p21-fx-gwarancja-i3937430874.html

Procesor: http://www.morele.net/procesor-amd-fx-6100-socket-am3-64bit-3-3ghz-95w-cache-14mb-box-fd6100wmgusbx-424048/

Karta graficzna: http://www.benchmark.pl/produkt/ranking/geforce-gt-520

Moim pytaniem jest to, czy opłaca się według was kupować jakąś kartę graficzną, i jaką do tego sprzętu komputerowego. Nie jest on zbytnio zachwycający, komputer jest kupiony w całości co widać beznadziejną jakością sprzętu, chciałbym kupować wszystko progresywnie ale problem mam taki, płyta główna jak się nie mylę jest w standardzie mATX to po pierwsze, po drugie socket na procesor to AM3. Czy kupienie dobrej karty graficznej jest opłacalne? Czy może kupować powolutku używany sprzęt. Zależy mi na tym by gry chodziły mi w dobrej jakości, aktualnie ścina mi 3/4 gier na minimalnych. Moim pytaniem jest : Czy lepiej kupić starszą kartę graficzną, czy ona spełni moje wymagania ( zależy mi by wiedźmin 3 poszedł chociażby na minimalnych, na aktualnej karcie graficznej nawet 2 nie chodzi.) i inwestować w coś innego, wiadomo teraz wydatków mam sporo każdy grosz ważny 2. czy lepiej kupić cały sprzęt nowy (krótko zwięźle) dziękuje z góry
komentarz 28 kwietnia 2016 przez sphm Nowicjusz (180 p.)
Trochę za mało informacji podałeś. Po pierwsze budżet, po drugie ilość i rodzaj pamięci, po trzecie zasilacz - jaka moc, jaka wydajność prądowa ( szczególnie +12V), po czwarte jaki monitor ( może nie jest to bardzo istotny parametr, ale zakładam że jak nie jest to FullHD to pewnie w niedalekiej przyszłości będzie.

Pozdrawiam

Adam
komentarz 28 kwietnia 2016 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
http://www.x-kom.pl/p/60111-monitor-lcd-led-22-asus-vw227d-czarny.html monitor

rodzaj pamięci masz zapisany w płycie głównej jak się nie mylę, w komputerze mam 8 GB ( nie wiem jakie taktowanie) zasilacz 400v +

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 28 kwietnia 2016 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
Rozumiem Cię jak to jest (sam tak miałem), ale czy masz jakiś maksymalny budżet na komputer ? :)
komentarz 28 kwietnia 2016 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Ogólnie wygląda to tak, że komputer nowy bym miał za 2/3 miesiące i chciałbym kupić go za ok 3,4k zł mam go ładnie złożonego. Aczkolwiek czuje że w tym momencie straszną głupotą się posługuje bo chcę kupić nowy sprzęt by ładnie wyglądał, tu mam ten problem że jakbym chciał kupić i5-tke to muszę zmieniać całe wnętrze = nowy komputer
komentarz 28 kwietnia 2016 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
Masz na myśli przyszłą wymianę podzespołów w tym komputerze, który będzie nowy (ten za 3,4k) ? Jeśli tak to napisz jakie ma bebechy i skąd go kupujesz :P
komentarz 28 kwietnia 2016 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Myślę o zakupie z allego x-koma, a jak chciałbym zakupić podzespoły to piszę. 1. Jeżeli kupił bym sobie np GTX 960 to płyta główna zdaje mi się i tak nie wykorzysta tego w całości to jest cena 800 zł, to teraz potrzebuje >1k na procesor, oraz z 600 zł na płytę odrazu bo inne sockety są. A nie wiem czy opłaca się wydawać 800 zł skoro karta graficzna nie zostanie w 100% wykorzystana
komentarz 28 kwietnia 2016 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
Masz rację, w przypadku Intela niestety co inna generacja to inny socket. Ja złożyłem PC na Haswell'u i już na Skylake'a nie wymienię :/ ALE, zawsze możesz złożyć kompa na AMD. Sockety w nowych generacjach są często takie same (np. AM3+), więc zawsze będziesz mógł wymienić płytę, gdy kupisz nową, a procesor możesz kupić np. FX-8150 za ok 650zł lub nawet 9590 :P za ok 1050 zł. Oczywiście w grach AMD nie wypadnie lepiej niż Intel, ale każdy FX ma możliwość podkręcenia. W dodatku kupujesz kartę nvidii, więc nie będzie połączenia AMD-AMD. Pomyśl nad tym, chyba że koniecznie chcesz na Intelu :)

Pozdrawiam!
komentarz 28 kwietnia 2016 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Właśnie właśnie, co do podkręcenia mój procesor też taką możliwość ma. Co śmieszne nie podkręciłem go jak to zrobić? Mówisz nawet dobrze, ogólnie zależy mi na tym żeby również poprogramować gry w Unreal Engine 4, a z moją kartą graficzną nie mam co nawet próbować... Spójrzmy prawdzie w oczy, kupienie wszystkiego spokojnie część po części było by najlepiej. Ale standard płyty, oraz sama płyta na to nie pozwala... I tu dylemat mój
komentarz 28 kwietnia 2016 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
Nie da się tak wytłumaczyć w jednym zdaniu jak podkręcić :P Ogólnie chodzi o to, że powoli podnosisz w BIOSie taktowanie, zwiększając przy tym mnożnik i napięcia, a następnie robisz już na włączonym systemie testy czy komputer działa stabilnie. Jest trochę poradników na ten temat w necie :) Ale, nowe płyty (ASUS, MSI) mają możliwość podkręcania poprzez wybór w UEFI do jakich celów będzie używany, wybierasz np GameMode i wtedy jest zwiększone więcej taktowanie (jeśli procesor ma odblokowany mnożnik). Powiem Ci, że ja męczyłem się ze starym laptopem i przez rok zbierałem na części, nie kupowałem części po kolei i to jest jak dla mnie najlepsze rozwiązanie. Zawsze możesz poczekać kilka miesięcy, kupić części (nawet używane), ale nowsze, żeby komputer obsługiwał najnowsze gry i złożyć go. Na początku miałem budżet tylko 2000 tys, a po roku uzbierałem ponad 6500 :) Na początek ustal czy wolisz poczekać krócej i mieć słabszy sprzęt, czy wolisz poczekać dłużej i mieć kombajn do gier :P Patrząc teraz z perspektywy czasu mogę przyznać, że warto było czekać, ale Ty sam pomyśl i wybierz które rozwiązanie bardziej Ci odpowiada :)
komentarz 28 kwietnia 2016 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Ogólnie, myślę nad kupnem karty graficznej jakiejś za 200 / 300 zł by chodziły mi te gry podstawowe typowo nerdowskie typu cs:go na 30 fpsach minimum, wiedźmin 2. I potem spokojnie sobie zbierać na kombajn do gier i programowania
komentarz 28 kwietnia 2016 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
I powiem Ci, że to nie jest wcale zły pomysł. Według mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby kupno naprawdę dobrej płyty za nawet 400-500 zł i procesora i tu zależnie od platformy. Jeśli wolisz Intela, musisz wybrać czy będziesz składał na Skylake'u, Haswell'u czy nawet na Ivy Bridge... :P W przypadku AMD takiego problemu nie ma. Ale dobra idźmy dalej, mógłbyś kupić dobry procesor za ok 1000 zł, np. I5 4690K lub FX-9590. Co bardzo ważne kup dobry zasilacz z zabezpieczeniami i normą 80+ (polecam bequiet!, Corsair, Thermaltake) i jeśli wystarczy Ci kasy to od razu 8GB RAM'u, jeśli nie - kup 4BG, RAM'u zawsze można dołożyć :) A jeśli chodzi o resztę to jeśli nie potrzebujesz nagrywarki, nie kupuj ( zawsze te 60 zł zaoszczędzone), dysk HDD np. WD blue 1TB czy Seagate Barracuda za około 250 zł, i jak na razie jedź na zintegrowanej karcie graficznej. W CS z dobrą płytą, procesorem i nawet 4GB RAM'u na pewno będziesz miał z 30 FPS'ów. Następnie zbierasz kasę, kupujesz SSD, kupujesz dobrą kartę graficzną, niereferencyjne chłodzenie etc. :) Według mnie taki plan nie jest zły. Tylko jeszcze pytanie, czy posiadasz monitor LCD ?
komentarz 28 kwietnia 2016 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
http://www.x-kom.pl/p/60111-monitor-lcd-led-22-asus-vw227d-czarny.html to mój monitor, wiesz i chyba tak zrobię kupię sobie kartę graficzną za 200-300 zł, i przez rok sobie pieniądze pozbieram na I5 oraz płytę główną. Procesora zdobędzie się z zintegrowaną graficzną, to i potem czas na zebranie pieniędzy na nową kartę też bezproblemowo
komentarz 28 kwietnia 2016 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
To duży plus jest w tym, że monitor masz dobry :) To też nie jest zły plan, tylko pamiętaj - płyta, procesor i przede wszystkim zasilacz, na tym nie ma co oszczędzać. A SSD, niereferencyjne chłodzenia, nagrywarki, obudowy, więcej RAM'u, czy nawet lepszą grafikę - to zawsze można wymienić. Na AMD wymiana płyty nie spowoduje wymiany procesora i na odwrót, ale masz dobry pomysł z dokupywaniem części :)

Pozdrawiam!

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 99 wizyt
pytanie zadane 17 października 2022 w Sprzęt komputerowy przez Jakub005 Początkujący (310 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 480 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2022 w Sprzęt komputerowy przez Marcin893 Nowicjusz (190 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...