• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Konstrukcja pytania na forum [kurs krok po kroku]

Object Storage Arubacloud
+12 głosów
777 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2016 w Sprawy forum przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
edycja 8 kwietnia 2016 przez Patrycjerz

Witam,

już nie mogę znieść dziwacznych tematów na tym forum, które składają się z jednego zdania, więc wyszedłem z inicjatywą stworzenia krótkiego kursu opisującego budowę poprawnie zredagowanego pytania.

Pytanie powinno się składać z poszczególnych elementów:

Tytuł - krótki opis problemu; tytuł nie ma zastępować treści pytania!; należy unikać stosowania w nim słów typu pomocy lub ratunku, gdyż spowoduje to szybsze usunięcie twojego pytania, niż szybszą pomoc

Treść

  • Przywitanie - powitanie forumowiczów słowami witamcześćhej... cokolwiek; jest to oznaka twojej kultury osobistej
  • Omówienie problemu - przedstawienie w zwięzły i zrozumiały sposób szczegółów problemu, który cię trapi; powinno zawierać wszystkie fakty i materiały, które są w danym temacie istotne, o ramkach na kody źródłowe nie wspominając...
  • Podziękowanie - uszanowanie osób, które poświęciły swój czas oraz siły, aby ci pomóc
  • Można na końcu dorzucić słówko pozdrawiam

Tagi - słowa kluczowe opisujące nasz problem; pomagają w znalezieniu odpowiedniego pytania w gąszczu innych

To chyba wszystko, co chciałem wam przekazać. Oczywiście najważniejszymi kryteriami są tytuł oraz omówienie problemu - te elementy są obowiązkowe, jeśli chodzi o sprawną i szybką pomoc!

Dziękuję za poświęcony czas.

Pozdrawiam

6 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2016 przez niezalogowany
Myślę że można podkleić i dodać przy zakładaniu pytania ramkę z tekstem: "Przed zadaniem pytania koniecznie przeczytaj (tu odsyłacz do tego tematu)ten temat(tu koniec odsyłacza do tematu)"
1
komentarz 8 kwietnia 2016 przez TheFeniks Gaduła (4,690 p.)
Racja :)
+4 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2016 przez TheFeniks Gaduła (4,690 p.)

Można jeszcze dopisać dbanie o ortografie jako jedną z ważniejszych rzeczy. :)

 

Pozdrawiam !

komentarz 8 kwietnia 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)

Komputer nie musi robić wszystkiego za Ciebie

No niby tak, lecz ja wydaje pieniądze na tą maszynę by robiła to za mnie. Przy okazji komputery są po to by ułatwiały nam życie.

Według mnie wynika to z tego, że taki człowiek jest bardzo dokładny, stara się zrozumieć pewne zależności i przykładowo łatwo mu zapamiętać,

Śmiem się tutaj nie zgodzić, ponieważ zrozumienie i zapamiętanie nie musi iść w parzę. Na przykład zrozumienie jakiegoś algorytmu (  bo to cię ciekawi, interesuje, bawi itd. ) , a następnie zapamiętanie go to nie jest problem. Lecz gdy uczymy się regułki z języka polskiego w celu czegoś zrozumienia to zapamiętanie tego już nie jest tak efektywne i wyleci z głowy o wiele szybciej niż algorytm

1
komentarz 9 kwietnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

No bez przesady to jest forum informatyczne, a nie humanistyczne. Idę na technika informatyka, a nie na humanistę ...

Myślę, że inżynier, czy też magister inżynier, który nie zna podstaw polskiej pisowni powinien mieć zabrany papier bo przynosi wstyd swojej alma mater.  Ale te słowa idealnie pokazują smutną rzeczywistość. 

komentarz 9 kwietnia 2016 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
Wydajesz pieniądze na maszynę której tak czy owak musisz coś zlecić żeby zrobiła. Poza tym jeśli by komputer wszystko za ludzi robił - nastąpiłoby ogólny spadek inteligencji ludzi,
komentarz 9 kwietnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Poza tym jeśli by komputer wszystko za ludzi robił - nastąpiłoby ogólny spadek inteligencji ludzi,

Inteligencja nie jest wskaźnikiem odnośnie funkcjonowania osoby w społeczeństwie czy też jej zdolności i predyspozycji - ale zgodzę się. Im więcej robią za nas maszyny, tym mniej kreatywności w ludziach poza drobnymi wyjątkami, które jeszcze nie zostali ogłupieni.

Ostatnio była nawet promowana akcja z "tableto dziećmi" czy coś w ten deseń. :) 

2
komentarz 9 kwietnia 2016 przez Sebastian Fojcik Nałogowiec (43,020 p.)
edycja 9 kwietnia 2016 przez Sebastian Fojcik

Ja rozumiem, że pod postem traktującym o ortografii, teraz każdy pisze hiperpoprawnie, ale błagam Was! Nie używajcie interpunkcji przy emotikonach, tj. nie stawiajcie kropki przed ani po emotikonie! Przecinka tak samo.
W internetowych dyskusjach takie zapisy są raczej niespotykane, więc jak już ktoś chce koniecznie być 100% poprawny i kończyć każde zdanie kropką, to niech emotkę da w nowym wierszu, albo w ogóle.

Cytat:

Pozdrawiam ! :)

Ciekawe połączenie spacji, wykrzyknika i emotki ;-)

Nie chcę teraz przeprowadzać jakiejś krucjaty, mającej na celu propagowanie zakazu używania interpunkcji przy emotikonach. Piszę to do osób, które pod postem o ortografii przypominają sobie o istnieniu interpunkcji i (nad)używają jej teraz w sposób wręcz nienaturalny.

Musimy zachować cechy internetowej dyskusji :-)

O nadużywaniu wielkich liter już nawet nie wspominam... Czasami się to robi wbrew zasadom gramatyki, aby lepiej wyglądał tekst, np. "Właśnie skończyłem Kurs Podstawowy C++ od M. Zelenta". Kurs zapisany wielkimi jakby był tytułem, a nie jest. Na to się przymyka oko w internecie, bo wygląda dobrze.

Aczkolwiek to co robi serwis uk.ign.com przerasta ludzkie pojęcie... Nie wiem, może oni tam w UK mają inną zasadę pisowni (pewnie tak jest), ale wygląda to strasznie... Wszystkie wyrazy nagłówka pisane wielką literą...
(polska wersja serwisu jest pisana normalnie)

http://www.ign.com/?setccpref=UK

Podsumowując, bądźmy poprawni, ale z duuużym zapasem zdrowego rozsądku, który w Internecie jest jednak potrzebny, abyśmy nie stali się sztywni jak nasze zasady poprawnej pisowni :-)

+3 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2016 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Moim skromnym zdaniem podpunkty przywitanie oraz pożegnanie są delikatnie... zbędne? Mówię przynajmniej ze swojej perspektywy, dużo lepiej czyta i pisze mi się krótki, zwięzły i konkretny temat, niż oficjalny list. Tego typu grzeczności pasują raczej do wiadomości prywatnych i maili, gdzie nawiązuje się bliższy kontakt z drugą osobą. Zasadniczo bardzo rzadko spotykam się na forach ze stosowaniem "oficjalnego" tonu. Nigdy nie poczułem się także urażony po n-tym pytaniu jakiegoś anona w internecie, w którym zapomniał mnie przywitać. Oczywiście jest to bardziej eleganckie... ale żeby od razu wymagane?
1
komentarz 8 kwietnia 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Głównym celem tego artykułu jest poprawa kluczowych elementów, czyli tytułu oraz opisu problemu - reszta jest oczywiście drugoplanowa i nie jest wymagana - w żadnym wypadku nie będzie to powodem ukrycia pytania.
+1 głos
odpowiedź 8 kwietnia 2016 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
Powinna być dodana przed założeniem tematu informacja: Żadnego kodu w formie zdjęć, użyj pastebin etc.

To jest najgorsze....

Co to przywitania i podziękowań, no bez przesady... Czego Ty chwały i uwielbienia oczekujesz? ^^
1
komentarz 8 kwietnia 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Czy Cześć i Dzięki za pomoc to tak wiele? Aż milej się pomaga osobie, która nie ma ciebie za automat do generowania odpowiedzi wink

1
komentarz 8 kwietnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Powinna być dodana przed założeniem tematu informacja: Żadnego kodu w formie zdjęć, użyj pastebin etc. A nowy regulamin czytałeś? ;)
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
I tak goście co mają 120 punktów to zignorują i zadadzą pytanie typu daj gotowca lub co jest źle w kodzie.
5
komentarz 8 kwietnia 2016 przez Comandeer Guru (600,730 p.)
Dlatego my musimy być od nich lepsi i zamiast chamsko ignorować – kulturalnie usunąć temat :>
1
komentarz 8 kwietnia 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
No to cierpliwości życzę Panie Comandeer i innym :)
0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Ja bym dodał w omówieniu problemu wszystkie czynności jakie się wykonało zanim się napisało pytanie na forum. W końcu powinna być jakakolwiek akcja wykonana ze strony użytkownika...

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 1,624 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2016 w SQL, bazy danych przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)
+4 głosów
10 odpowiedzi 487 wizyt
pytanie zadane 16 października 2015 w Sprawy forum przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 312 wizyt
pytanie zadane 21 września 2015 w Sprawy forum przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

92,543 zapytań

141,385 odpowiedzi

319,489 komentarzy

61,929 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...