• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

GRUB instalacja po zapisaniu partycji rozruchowej przez windows

Object Storage Arubacloud
0 głosów
9,562 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)

Zawsze jest taki problem, jeśli ma się już zainstalowanego linuksa to jest problem z zainstalowaniem windowsa. Chciałbym zobaczyć czym jest windows 10. Popatrzeć na luki zabezpieczeń itd. ale równocześnie wiem że windows mi nadpisze progrm grub i potem linuksa nie będę mógł odpalić, a takiego problemu mieć nie chcę. Chciałbym aby dalej partycją rozruchową była ta dev/sda1 | FORMATOWANIE ext 4 wersja 10 | flaga partycji sartowa |

windowsa 10 bym zainstalował na partycji dev/sdb1 | ( inny dysk ) używam go do testów oprogramowania ale nie chcę mieć problemów z biosem

zresztą jeśli to już robiłeś to pewnie ogaraniasz o co mi chodzi

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 21 kwietnia 2015 przez Mjollnir951 Użytkownik (770 p.)
wybrane 21 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk
 
Najlepsza

Robiłem tak już kilkakrotnie :) 
Regeneracja GRUB'a generalnie nie powinna sprawić problemu. Możesz to zrobić na kilka sposobów.
Wspomniany LiveCD jakiegoś linuxa, Boot-Reapir-Disk czy inne programy do wypalania i odzyskiwania Gruba.
Tutaj link : https://trycode.wordpress.com/2010/05/18/przywracanie-grub2-po-instalacji-windows-7/
I często jest tak że te kilka komend wystarczy. Jednak raz miałem z tym całkim spory problem. Z nieznanych mi powodów niestety system nie wykrywał Gruba, był problem z jego instalacją a jak już się udało musiałem wymuszać jego odpalenie (jakimś klawiszem podczas uruchamiania PC'ta) i po próbie odpalenia windowsa był tylko czarny ekran. Pytałem o to na kilku forach i prolemu nie rozwiązałem. Jednak to był jeden przypadek, a odzyskiwałem GRUB'a juz kilka razy :) 
Powodzenia :) 

komentarz 21 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Zawsze dane trzymam na penie także pod tym względem jestem już zabezpieczony. Teraz zrobiłem sobie jeszcze płytki instalacyjne także nawet jak komp mi odmówi posłuszeństwa to będę mógł go odpalić. Już raz tak miałem że nie mogłem kompa odpalić bo mi płyta się zarywowała a GRUB podczas wcześniejszej instalacji nie wykrył innych systemów.

Dzięki za odpowiedz. Miłego dnia.
0 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2015 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
Lepszym rozwiązaniem nie będzie Virtualbox dla linuxa?
0 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
oczywiste jest że pierw wirual box sprubuje ale on wymaga niezłego sprzętu... nawetubuntu mi chodzi jak krew z nosa
0 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2015 przez nefil1m Stary wyjadacz (10,690 p.)
Jest jeszcze opcja przywracania gruba. Raz mi się chyba nawet udało coś takiego zrobić, bodajże na liveCD jest taka opcja. Tylko sobie najpierw sprawdź czy na pewno jest, żebyś nie stracił systemu.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 469 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 141 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 341 wizyt
pytanie zadane 29 listopada 2020 w Systemy operacyjne, programy przez wz7475 Początkujący (360 p.)

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,481 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...