• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Elementary OS Freya. Ktoś z Was używa, poleca?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
895 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez R.orlinski Mądrala (5,490 p.)
Witam.

Przeglądając Internet natknąłem się na piękną dystrybucję Linuxa - Elementary OS. Czy ktoś z Was miał styczność, używa, może się wypowiedzieć? Czy jest to system którym można zastąpić Windowsa? Słyszałem też, że są na nim problemy z WiFi, czy to fakt?

Dziękuję z góry za pomoc, pozdrawiam. :)

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 29 marca 2016 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
wybrane 30 marca 2016 przez R.orlinski
 
Najlepsza
Dobrze trafiłeś! Ja w domu dla rodziny zainstalowałem elementary OS, sam urzywam minta, ale często też siedzę i przy tym drugim komputerze, bo tam mam drukarkę. Moje spostrzeżenia co do tego systemu są następujące.

1.Trzeba doinstalować na początku pewne programy. System w wersji podstawowej jest bardzo okrojony, ale jest bardzo dobry "poradnik amatora" który bez problemu przeprowadzi cię przez ten proces. http://elementaryos.freesoftware.cba.pl/

2. Ja z wi-fi nie miałem problemu, albowiem wrzucałem system też na lapka i działa bez zarzutu.

3. Instalacja programów, zamiana sterowników (wszystkie działają, ale czasem mogą nie tak jak chcielibyśmy tego), także zamiana sterownika czasem jest potrzebna. Nie jest to trudne bo wybiera się z repezytetorium odpowiedni sterownik. Programy instaluje się w centrum oprogramowania co jest dużym plusem (jedno kliknięcie i już masz itd.) ale mimo to przydaje się synaptyc (menedżer pakietów), bo centrum oprogramowania wszystkiego nie obsługuje.

4. Pełna zgodność z językiem polskim, ja problemu nie miałem po ustawienia języka. (oddzielnie trzeba wybrać chyba klawiaturę)

5. Łatwe aktualizacje wyskakują powiadomienia ale to chyba jest wszędzie.

6. Na pasku tak jak w IOS masz najczęściej używane programy.

7. Grafika (u mnie nie narzekają, a są kapryśni)

Jeśli dobrze ustawisz sobie system i ty nie będziesz narzekał a myślę, że będziesz nawet bardzo zadowolony, poradnik amatora dobrze ciebie przez to przeprowadzi.
+1 głos
odpowiedź 29 marca 2016 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
W sumie to samo co Ubuntu czy Mint tylko w innym opakowaniu. Przyjemny, trzeba się przyzwyczaić do tego że zamiast podwójnego kliknięcia, akcje wywołuje jedno. Windowsa zastopi tak samo jak każdy inny linux z rodziny Ubuntu. Mi osobiście lepiej leży Mint Cinnamone. Jeżeli lubisz łechtać swoje gałki oczne wypasiastym systemem, zobacz także Deepin, moim zdaniem jest ładniejszy od Elementary :).
+1 głos
odpowiedź 30 marca 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Witaj.Jeśli podchodzisz do linuksa po raz pierwszy.Proponuję zostawić windowsa na dysku.Partycję z systemem Windows zostaw w spokoju i zrób miejsce na linuksa poświęcając którąś z partycji np. partD.Oczywiście zarchiwizuj ważne dane .Podczas instalacji linuksa dojdziesz do partycjonowania dysku wybierz tą przykładową partD.Utwórz się partycje głowną / swap i Home.Zapewne będzie info/pytnie czy zainstalować grub2.Potwierdzasz tak.Po prawidłowej instalacji będziesz miał dwa systemy.Windows czasem mi się przydaje np.pograć w max payne albo doomasmileytrochę żartuję ale testowałem to na sobie.Do windy w domu powinien być dostęp.Przemyśl to(dwa systemy)ryzykujesz utratę windowsa na którym za bardzo Ci nie zależy,więc nawet jak coś "skopiesz" żalu po windowsie nie będziesmileyNauczysz się czegoś.Lepiej mieć dwa narzędzia prawda smileyWłaśnie tak traktuję systemy,to narzędzia.Co do urody Freya,mam pięknego Debiana z pięknym i3,działa wszystko to,co potrzebuję.Pozdrawiam.Zanim zaczniesz działać nie zapomnij o ważnych danych.Zarchiwizuj je.

komentarz 2 kwietnia 2016 przez R.orlinski Mądrala (5,490 p.)
Już na drugi dzień po napisaniu tego posta zainstalowałem jako jedyny system i się zakochałem :p ale i tak dziękuję za rady ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 300 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 146 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 598 wizyt

92,548 zapytań

141,391 odpowiedzi

319,511 komentarzy

61,932 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...