• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

i5-6400 vs i5-4460

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
3,668 wizyt
pytanie zadane 28 marca 2016 w Sprzęt komputerowy przez baszmest Gaduła (3,080 p.)
Witam, niedługo planuję kupić nowy komputer. Zależy mi głównie na tym, aby można było pograć w nowsze gry i by cena (wraz z monitorem) nie przekroczyła 3200.
Mam przygotowane dwie możliwości:

http://www.morele.net/inventory/info/5VqAy0/
http://www.morele.net/inventory/info/vW18c8/

To, o co głównie chciałbym zapytać, to, jak w temacie, i5-6400 czy i5-4460 ? Oglądałem filmy z porównaniami i 6400 częściej wypada lepiej w grach + pobiera mniej prądu. Ma natomiast mniejsze taktowanie. Zacząłem się więc skłaniać ku niemu, ale druga sprawa to płyta główna. W koszyku z 6400 jest ona sporo droższa. Czy warto brać tą droższą, jakie może być jej przewaga nad tą drugą ?
I tak przy okazji zapytam: R9 380 czy GTX 960 ?

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 28 marca 2016 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
wybrane 28 marca 2016 przez baszmest
 
Najlepsza

Nie patrz na taktowanie. W dzisiejszych czasach to już bardziej marketing. Procesor kupujesz pod konkretne zastosowanie. Skoro w grach Skylake wypada lepiej to nie ma się nad czym zastanawiać. Jest to także bardziej przyszłościowa platforma od Haswella. Nie zamieniaj także CPU kosztem lepszej GPU. Jest to największy błąd! GPU szybko się starzeją. Ludzie którzy kupili i5 2500 kilka lat temu zrobili interes życia. Na tym CPU wystarczy zrobić upgrade GPU i wciąż wszystko śmiga jak ta lala. Jak zrobisz odwrotnie i radeona 7850/GTX 660 zamontujesz w nowym kompie to już o "topowości" nie ma mowy.

Nie wiemy co przyszłość przyniesie ale patrząc na DX12 i VULKAN można wnioskować, że nacisk będzie jeszcze większy na GPU co może oznaczać, że CPU może starczyć na dłużej... może, ale nie musi.

R9 380 to dobry wybór w tym segmencie. Jest lepszy od swojego odpowiednika ze stajni NV, ale ma wyższe TDP i wiadomo co się z tym wiąże.

RAMu nie kupuj 2x4 GB, bo jest to totalnie nieopłacalne zwłaszcza, że bierzesz mobo z 2 slotami. Blokujesz sobie tym bardzo łatwą, ewentualną rozbudowę w przyszłości, a dual chanel nie ma wpływu na domowe zastosowania.

Co do mobo to - czy 50zł to naprawdę znaczy "sporo droższa"?

W tej H81 nie ma nawet USB 3.0 no froncie. Na H110 masz, oraz 3.1 na tylnym także dodatkowy benefit z szybszych DDR4.
Wg mnie na chwilę obecną Skylake się jak najbardziej opłaca kupować.

Na koniec taka uwaga dla tych co lubią wiecznie czekać na top sprzęt... żeby nie skończyli jak w Cebuli :)

https://vimeo.com/3653208

 

komentarz 28 marca 2016 przez baszmest Gaduła (3,080 p.)
edycja 28 marca 2016 przez baszmest
wow, dzięki na świetną wypowiedź :)
Także koszyk z 6400 i Radeon zamiast GTX'a :)

A co myślicie o reszcie części ? (monitor, zasilacz, obudowa, napęd, dysk)
komentarz 29 marca 2016 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)

Zasilacz Ok ale wiadomo, że lepszy byłby lepszy :P

Monitor nie posiada kabla cyfrowego, konieczny będzie zakup.

W niedalekiej przyszłości warto także wyposażyć się w dysk SSD.

Rozważ też niereferencyjne chłodzenie dla zapewnienia lepszej kultury pracy.

https://www.youtube.com/watch?v=i9gTapqFPig

https://www.youtube.com/watch?v=X-KmpedpEgw

https://www.youtube.com/watch?v=mIIXt1cAHDc

komentarz 29 marca 2016 przez baszmest Gaduła (3,080 p.)
Byłem dziś w sklepie zorientować się ile taki zestaw, i przy okazji, dowiedziałem się, że ten zasilacz może być za słaby do tego zestawu oraz, że ta płyta główna nie obsłuży tej kości RAM. Wydaje mi się to trochę dziwne, bo takie zestawienie było tworzone przez Liptona z Morele.tv i myślałem, ze wszystko jest do siebie dopasowane.
komentarz 29 marca 2016 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)

Bo jest dopasowane, ale na styk. Mocniejszy zasilacz byłby jak najbardziej wskazany do takiej konfiguracji, ale skoro nie chcesz tracić na wydajności to coś gdzieś trzeba przyoszczędzić. Lipton wspominał o alternatywie dla Anteca - Termaltake 520W,  te zasilacze w podobnych konfigach montuje Mr David.

Ten Antec ma 400W na linii v12.  i5 6400 z R9 380 będzie ssał  niewiele ponad 300W, a to oznacza że pod obciążeniem zasilacz będzie działał na ok 70%, na pewno FAN będzie się kręcił intensywniej, ale czy nie da rady? Prawdopodobnie wpłynie to także na jego żywotność.

Co do RAM'u to faktycznie wybrałeś kość z taktowaniem 2400MHz a takie na LGA 1151 obsługuje tylko chipset Z170, reszta ma taktowanie na poziomie 2133MHz, ale czy płyta nie obsłuży? Każdy producent podaje opcjonalną listę kompatybilnych pamięci, bo kiedyś z tymi pamięciami faktycznie można było zaliczyć wtopę. Dziś jest to raczej rzadko spotykane i trzeba mieć pecha, żeby tak trafić.

Skoro Pan mówi, że nie będzie działać to prawdopodobnie przeprowadził testy albo RAM jest na czarnej liście producenta płyty głównej, bo wg mnie będzie działać na taktowaniu 2133Mhz.

Obecnie wszystkie ddr4 mają w standardzie 2133, wyższe taktowania umożliwia OC płyty jak już wspomniałem trzeba taką mieć :) Oczywiście te droższe kości są do tego przystosowane i były testowane przez producenta, te tańsze niekoniecznie.

Najlepiej napisz do Blacka albo Dawida na FB albo maila z pytaniem o ten config. Zajmują się tym każdego dnia i mają fizyczny kontakt z tym sprzętem. Oni Ci odpowiedzą, a może i nawet doradzą ewentualne zmiany.

https://www.youtube.com/channel/UCCvcV9dGTlTu6KNxKyIug7A

https://www.youtube.com/channel/UCsqyoQ5Z2QnWfLZ7GeIT1bQ

komentarz 31 marca 2016 przez baszmest Gaduła (3,080 p.)
edycja 31 marca 2016 przez baszmest
Dzieki za zaangażowanie i wszystkie odpowiedzi :) chyba już sobie poradzę z wyborem.
+1 głos
odpowiedź 28 marca 2016 przez Jan Janusz Kawecki Użytkownik (690 p.)
Moim zdaniem ro weź i5-4460 i gtx 970. Sam mam taki zestaw i jestem z niego zadowolony. Wystarczyłby Ci nawet gtx 950 i i5-4460 do najnowszych tytułów.
0 głosów
odpowiedź 28 marca 2016 przez szonek Użytkownik (910 p.)
Słuchaj jeżeli zależy ci głównie by móc pograć w nowsze gry to najważniejsza kwestia to karta grafiki. Na Twoim miejscu wybrałbym gtx970 + procesor i5-6600. Pewnie to przekroczy twój budżet ale nie sporo a efekt będzie fajny + teraz do nvidii dodają the division za firko :)
komentarz 28 marca 2016 przez baszmest Gaduła (3,080 p.)
Kartę biorę chyba r9 380, a wyższa cena nie wchodzi w grę.
komentarz 28 marca 2016 przez szonek Użytkownik (910 p.)
No to ten radeon lepszy niz 960tka. Ale sporo zależy od optymalizacji konkretnego tytułu.
komentarz 28 marca 2016 przez szonek Użytkownik (910 p.)
Tylko pamiętaj że czy r9 380 czy gtx 960 to nie są karty przyszłości. Teraz najnowsze tytułu na tych kartach odpalisz na high/średnich a w przyszłości będzie tylko gorzej. Gtx970 czy r9 390 daje ci komfort gry przez na ustaweniach high/ultra jeszcze przez rok. Ale jasne, jeśli budżet nie pozwala to 380tka Radeona to dobry wybór.
komentarz 28 marca 2016 przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
W tym roku i następnym wyjdą jeszcze wydajniejsze karty, ponoć dużo wydajniejsze, więc rozważ czy opłaca Ci się składać teraz komputer, skoro za parę miesięcy możesz kupić te karty taniej :)
4
komentarz 28 marca 2016 przez szonek Użytkownik (910 p.)
Tak można w nieskończoność czekać i czekać. Najpierw "poczekaj bo nowe karty wychodzą", potem "czekaj do świąt na promocje", potem znowu coś i coś. Jak ma potrzebe złożenia komputera to niech robi to wtedy kiedy chce, bo nigdy nie będzie idealnego terminu.
komentarz 28 marca 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Kumpel kupił 2 lata temu  GTX 770 za 1300 zł bodajże i do dziś wszystko na full leci.
komentarz 28 marca 2016 przez szonek Użytkownik (910 p.)
Z tego co wiem gtx770 kosztował WTEDY jednak powyżej 1200zł. My tu mówimy o kartach które teraz kosztują 950zł. Różnica jest co ;). 960tka na high nie osiąga jakiś super rezultatów. Oczywiście jeśli mówimy o grze w okolicach 60fpsów, nie 40.
komentarz 28 marca 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Wiem, wiem, po prostu rzuciłem tylko taką luźną myśl nie patrząc w ogóle na to co autor pisał.

770GTx padła jak wyszła 970 która jest nowsza, tańsza, mniej prądożerna i zdaje się minimalnie wydajniejsza.  960 ma siostra w komputerze i śmiga fajnie ;)

Nie ma co też patrzeć na  te 60 fpsów.. przy 40 już jest dość płynnie a przecież w grze nie chodzi by latała po ekranie tylko o samą grę ;) Oczywiście nie mówię tu o grze w 15 fps  bo to nie jest przyjemne..  auu gothic 3 ;D
0 głosów
odpowiedź 28 marca 2016 przez baszmest Gaduła (3,080 p.)

Dzięki wszystkim za opinie. Od siebie dodam, szczególnie do osób proponujących kupienie lepszego GPU, że nic droższego niestety nie wchodzi w grę ( i tak przekroczyłem wcześniej planowany maksymalny budżet). Co do poczekania aż będą tańsze, to tak jak napisał szonek : "Czekać można w nieskończoność", a ja jednak "trochę" już czekałem i lepszego momentu do kupna nie będę miał. 
Co do sprzętu, to wybór już w 99% podjęty (odpowiedziałem PreZmykowi w komentarzu). R9 380 wystarczy mi na dłuższy czas, nawet jeśli nie będę mógł już wtedy grać na wysokich w nowe tytuły. Pytałem głównie o procesor, bo przy tym się najbardziej wahałem.
Także jeszcze raz dzięki :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 169 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 149 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 101 wizyt
pytanie zadane 8 grudnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez michu19543 Nowicjusz (120 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...