• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ksiazki do nauki programowania systemow operacyjnych od zera !

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,605 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez hiimJockiee Użytkownik (870 p.)
przywrócone 24 marca 2016 przez event15
Witam, jakie książki polecacie do nauki programowania systemow operacyjnych, prosze o szczera odpowiedz. ! Oraz jaki jezyk polecacie.

10 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 24 marca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
komentarz 24 marca 2016 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Również szczerze polecam książkę: Systemy operacyjne. Wydanie IV. Dużo cennych informacji. Ja traktuje ja jako encyklopedie systemu.
+2 głosów
odpowiedź 24 marca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
imo, nawet nie wiesz co robi mostek w systemie i nie znasz zadnego jezyka programowania. Polecam wiec zrezygnowac z tego pomysłu i wrócić za 10 lat jak już będziesz coś potrafić.
komentarz 24 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Do najprostszego OS wystarczą podstawy asm, C oraz minimalna wiedza na temat architektury co da się opanować w kilka dni, ale mam dziwne wrażenie że autor myśli o napisaniu drugiego linuksa, więc masz rację :)
komentarz 24 marca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
mylisz wirtualną maszynę z rzeczywistym systemem :P
+1 głos
odpowiedź 24 marca 2016 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)
Zakładam, że umiesz język C, assemblera, oraz masz wiedzę o tym jak działają systemy operacyjne. Bez tej wiedzy nie masz co startować. Jako jądro polecam LINUX.
1
komentarz 24 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Tiaaa, na pewno odnajdzie się w 20 milionach linii kodu Linuksa...
komentarz 24 marca 2016 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Tak na marginesie, dlaczego jądra systemów operacyjnych pisze się w C? Przecież w C++ też mozna programować niskopoziomowo.
komentarz 24 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Ja akurat w wolnych chwilach coś tam piszę, w obiektowym C++ :D
komentarz 24 marca 2016 przez Benek Szeryf (90,790 p.)

Napisz Hello World w C i w C++. Porównaj wagę obu exeków.

komentarz 24 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
A czy waga ma jakieś duże znaczenie? Ja kompiluję do płaskiej binarki, bez żadnych syfiatych nagłówków. Tu raczej chodzi o szybkość działania - C jest nieco szybsze od C++ oraz oszczędność pamięci.
komentarz 24 marca 2016 przez Benek Szeryf (90,790 p.)

Tak, właśnie chodzi o to, że C++ jest wolniejsze przez obsługę dużej liczby abstrakcyjnych bytów. Dlatego żeby wyświetlić Hello World w C++, to trzeba się odwoływać do obiektu klasy cout. Przy okazji linkuje się wiele linii kodu, które opisują programowanie obiektowe. Oczywiście można się ograniczyć, nie linkując zbędnych nagłówków, i zrobić to szybciej.

komentarz 24 marca 2016 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)
@Eryk Andrzejewski chyba jądro Windowsa nie jest dostępne publicznie, i dla wszystkich. A tak sobie myślę, że lepiej samemu napisać jądro

PS. Waga nie ma dużego znaczenia, przy pisaniu małych programów, chyba ze na serio wchodzisz w taki duży projekt, jak jądro, i cały system operacyjny
komentarz 24 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
A gdzie ja napisałem że ma oglądać jądro windowsa? Napisałem po prostu że w tak wielkich projektach się nie odnajdzie. Dla edukacji polecam Minix
komentarz 24 marca 2016 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)
O, MINIX, albo UNIX to jest dobry pomysł
komentarz 24 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
A dlaczego uważasz UNIXa za dobry system operacyjny dla zastosowań edukacyjnych?
+1 głos
odpowiedź 24 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Jeśli myślisz że znajdziesz książkę lub kurs który cię poprowadzi za rączkę tak jak tutoriale Pana Mirka to się niestety mylisz i to grubo :( A tym bardziej jeśli pytasz nas co ty potrzebujesz by napisać jądro systemu to gwarantuję że nie napiszesz. Skoro nie potrafisz znaleźć w internecie takiej prostej rzeczy, to pierwszy lepszy problem cię rozłoży na łopatki, a będzie takich wiele
0 głosów
odpowiedź 24 marca 2016 przez Mar Cin Dyskutant (8,900 p.)
Jakiś konkretny system Cię interesuję?
komentarz 24 marca 2016 przez hiimJockiee Użytkownik (870 p.)
Pisanie OS'ow :) Ale jako jadro to Windowsa, wiem ze nie jest dostepne
0 głosów
odpowiedź 24 marca 2016 przez hiimJockiee Użytkownik (870 p.)
Nie chce zadnego kursu, chce znac zagadnienia ktore musze wykuc by napisac.
0 głosów
odpowiedź 24 marca 2016 przez hiimJockiee Użytkownik (870 p.)
Dodatkowe pytanie, z czego polecacie sie uczyc asemblera ? Z tych rzeczy co umiem to: C++, C, troche czytalem z tanenbauma 3 wydania bo mam z 400 stron(dalej bede czytac), ale boje sie ze nie bede wiedziec nigdy jak to zaprogramowac, i ten asm sie wydaje taki dziwny :V Prosze o rady.
0 głosów
odpowiedź 2 marca 2017 przez dominik137 Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
odpowiedź 2 marca 2017 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)

Przeczytaj wszystkie artykuły i komentarze na https://4programmers.net/OS_Programming
Dopiero po zapoznaniu się z podstawami możesz myśleć o pisaniu własnego systemu.

–1 głos
odpowiedź 24 marca 2016 przez hiimJockiee Użytkownik (870 p.)
Prosze o odpowiedz co potrzebuje by stworzyc od  0 jadro wraz z osem, prosze podac jakies konkretne ksiazki :)
3
komentarz 24 marca 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
kup  sobie mózg.
1
komentarz 24 marca 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
No najlepsza możliwa opcja, 0 wiedzy i chce OS pisać
komentarz 24 marca 2016 przez hiimJockiee Użytkownik (870 p.)
Nie zero wiedzy, tylko niepewnosc:) Jak ktos chce na poziomie podyskutowac zapraszam skype grzegorz8344 :*

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 333 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 282 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 1,432 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2016 w C i C++ przez alchem Obywatel (1,210 p.)

92,536 zapytań

141,376 odpowiedzi

319,452 komentarzy

61,920 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...