• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Trochę z innej beczki Zagadka

Object Storage Arubacloud
0 głosów
990 wizyt
pytanie zadane 9 marca 2016 w Offtop przez niezalogowany

Cześć, jako że informatyka (czyt. programowanie) to nic innego jak logiczne myślenie to... niedawno na lekcji dostałem takie zadanie:

W 2016 roku urodziny ma pewna osoba zapytana o swój wiek osoba ta odpowiedziała:
"Jeżeli mój wiek z przed 36 lat pomnożysz przez mój wiek za 55 lat otrzymasz moją datę urodzin".
W którym roku się urodziła ta osoba ?​

i pytanie teraz czy umiał by ktoś na to odpowiedzieć (nie chodzi tu o jakiś program czy coś tylko o logiczne myślenie)

7 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 10 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Trudno, nie ma rozwiązania :(

Wybaczcie moje nienajpiękniejsze pismo :)

P.S.

A gdzie ta fajna zagadka? :D

komentarz 19 marca 2016 przez Avernis Nałogowiec (27,400 p.)
I tak piszesz ładniej niż ja
komentarz 19 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Pochwal się :)
komentarz 19 marca 2016 przez Avernis Nałogowiec (27,400 p.)
Widziałeś kiedyś pismo lekarza?
+5 głosów
odpowiedź 9 marca 2016 przez niezalogowany
Jaka zagadka? To zwykła matma z zadaniami z x'ami... Poziom podstawówki, albo gimnazjum
komentarz 9 marca 2016 przez niezalogowany
no i co z tego że taki poziom ? a po drugie nie wiem czy wiesz ale istnieje coś takiego jak zagadka matematyczna
komentarz 9 marca 2016 przez niezalogowany

Po słowie "zagadka" spodziewałem się czegoś nad czym trzeba faktycznie pomyśleć, a tu mamy zadanie, które robi się schematycznie w gimnazjum.

 pytanie teraz czy umiał by ktoś na to odpowiedzieć

Chyba każdy potrafi

1
komentarz 9 marca 2016 przez niezalogowany

Widzę, że chyba edytowałeś swoją odpowiedź.

Nawiązując do:

a po drugie nie wiem czy wiesz ale istnieje coś takiego jak zagadka matematyczna

Niestety, ale aby coś zasłużyło na miano zagadki to musi jednak wymagać chwili myślenia, a to co podałeś to jak mówiłem jest typowym zadaniem w gimnazjach. Dla każdej osoby, która ukończyła gimnazjum liczenie tego typu równań powinno być tak samo łatwe jak dodawanie, a dodawania dwóch liczb chyba nie nazwiesz zagadką? ("Uwaga, mam zagadkę: ile to jest 2+2?") ;)

komentarz 9 marca 2016 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
Czy mi się zdaje, czy tutaj należy wyliczyć deltę? XD
2
komentarz 10 marca 2016 przez niezalogowany
Można się obyć, nie musisz tego sprowadzać do tej postaci
komentarz 10 marca 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Akurat to równanie wymaga rozwiązania równania kwadratowego, więc jest na pozuomie szkoły średniej :)
+1 głos
odpowiedź 10 marca 2016 przez Rubeus024 Obywatel (1,680 p.)
Witam wszystkich, mamy dwie informacje.

Jedna mówi nam o tym, że jego data urodzin jest iloczynem jego wieku sprzed 36 lat oraz wieku, gdy będzie miał 55 lat więcej. Więc mamy pierwsze równanie:

x-rok urodzenia

y-wiek osoby

(y-36)(y+55)=x

Z dwóch niewiadomych równania nie rozwiążemy, potrzebujemy dodatkowej informacji, która zwiąże x z naszym y. Odpowiedź leży w informacji"w 2016 roku". Jeżeli odejmiemy obecny rok z rokiem urodzin, otrzymamy jego wiek.Czyli:

2016-x=y

Ostatecznie

(y-36)(y+55)=2016-y , dalsze obliczenia już wiadome(matma poziom podstawowy liceum/technikum).

Rozwiązanie szybko można obliczyć na WolphramAlpha.

Ostateczna odpowiedź 54(po odrzuceniu drugiego, ujemnego wyniku).
+1 głos
odpowiedź 10 marca 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Haha, właśnie takie pytanie było na podstawowej maturze próbnej Lubelska Próba przed Maturą, którą wczoraj pisałem. Samo zadanie, metodycznie, bardzo proste, a było najwyżej punktowane - ogólnie pytania tam zawarte nie były wysokich lotów, ale to tylko matura podstawowa wink

komentarz 11 marca 2016 przez niezalogowany
Haha, Zgadza się! :D
0 głosów
odpowiedź 11 marca 2016 przez MILLERTdev Użytkownik (900 p.)
(X-36)(X+55)=0
0 głosów
odpowiedź 19 marca 2016 przez Shiro Stary wyjadacz (10,300 p.)
Wyszło mi 18 :(
0 głosów
odpowiedź 19 marca 2016 przez gab123 Mądrala (5,230 p.)
x-wiek x-36*x+56 = 2016-x x-36*x+56+x = 2016 x-35*2x+56 =2016

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 2,197 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 171 wizyt
pytanie zadane 29 lipca 2022 w Matematyka, fizyka, logika przez YNK3 Nowicjusz (120 p.)

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,561 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...