• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ile miejsca dla systemu?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,001 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
Cześć, mam pytanie. Chcialbym zainstalować windowsa i linuxa obok siebie. Posiadam jeden dysk 1000gb. Chcialbym podzielić na 3 partycje. 1partycja dla windowsa, 2 dla linuxa, 3 na zdjęciu, filmy itp. Ile miejsca potrzebuje windons, a ile linux. Czy wystarczy dla linuxa 100gb i dla windows również 100gb?

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 30 stycznia 2016 przez drek Gaduła (4,980 p.)
edycja 30 stycznia 2016 przez drek
Ja u siebie mam następująco i jest OK:

windos: 25gb

linux / : 25gb

linux /home: reszta

Windowsa używam sporadycznie, więc dusi się na 25 gb (25gb na win 7 to stanowczo za mało nawet jeśli nie instaluje nic dodatkowego).

Ubuntu używam na codzień, mam mnóstwo różnych programów zainstalowanych. W tej chwili mam tylko 13 gb zajętego z 25 gb.

Ja odpowiem tak. Jeśli linux będzie twoim głównym systemem, to 25 gb na linuxa to świat i ludzie. Jeśli windows, to ja bym dał 75gb lub nawet 100 gb na windowsa aby mieć święty spokój.

A jeśli za przeproszeniem nie szkoda Ci dysku i nie wiesz co chcesz to to wal po 100gb na każdy system i tyle. Na linuxa 100gb wystarczy z nawiązką, a na windowsa to zależy ile i gdzie będziesz instalował programy.
+1 głos
odpowiedź 30 stycznia 2016 przez Grzyboo Nałogowiec (28,860 p.)
Spokojnie wystarczy
+1 głos
odpowiedź 30 stycznia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 30 stycznia 2016 przez jpacanowski
Jeśli chodzi o Linuksa, dałbym 20 GB na / a na /home zależy do czego będziesz używał Linuksa. Jeśli masz zamiar kompilować to 100 GB to moim zdaniem minimum. Jeśli zwykłe użytkowanie to 30GB powinno starczyć.

edit:
Osobiście zrobiłbym dokładnie tak jak piszesz, po 100GB na każdy system, a na zdjęcia, muzykę itp. resztę.
komentarz 30 stycznia 2016 przez matiaso Obywatel (1,500 p.)
Jeśli jest się początkującym z linuksem to nie bawił bym się na oddzielanie partycji / od /home i dałbym wszystko w linuksie na jednej partycji.
komentarz 30 stycznia 2016 przez drek Gaduła (4,980 p.)
Z oddzielną partycją na / i /home powiem, że to zależy. Generalnie jeśli instalator do dystrybucji jest mało intuicyjny, to faktycznie nie bawiłbym się z oddzielną partycją na / i /home bo łatwo sobie narobić kłopotów. Np. uważam, że ciężko coś sknocić w instalatorze w Ubuntu - edytor partycji jest prosty i intuicyjny nawet dla początkujących - naprawdę trzeba nie wiedzieć co się robi aby nie potrafić lub źle ustawić partycje dla / i /home. Z drugiej strony, jeśli lunuksa odpalamy raz na ruski rok i nie będziemy tam trzymać swoich danych, to zgadzam się w 100%, że nie warto sobie dokładać roboty i bawić się z tymi partycjami. W przeciwnym wypadku oddzielna partycja na /home daje niesamowitą wygodę podczas reinstalki systemu (nie trzeba żmudnie przerzucać nierzadko setki gigbajtów swoich rzeczy przed formatem partycji).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 202 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Dooky Początkujący (480 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 274 wizyt
pytanie zadane 5 października 2020 w Systemy operacyjne, programy przez urbix01 Gaduła (3,290 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,079 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...